Jakie choroby mogą przenosić szczury? Mieszkańcy Wrocławia walczą z plagą gryzoni

2023-03-23 13:16

Wrocław walczy z poważną plagą szczurów. Gryzonie można spotkać już nie tylko w pobliżu kanalizacji czy śmietników. Doszło do tego, że pojawiają się nawet w mieszkaniach! Czy kontakt ze szczurem może być groźny? Jakie choroby mogą przenosić szczury? To pytanie zadają sobie mieszkańcy Wrocławia, walczącego z plagą gryzoni.

We Wrocławiu szczury mnożą się na potęgę
Autor: Getty Images Plaga szczurów we Wrocławiu. Czy jest się czego obawiać?

W ostatnich tygodniach liczba szczurów obecnych na terenie Wrocławia gwałtownie wzrosła. Plaga szczurów opanowała zwłaszcza te dzielnice, w których przeważa liczba kamienic, czyli okolice Śródmieścia i Stare Miasto. Szczury zaczęły się na tyle panoszyć, że oprócz ulic i śmietników, zaczynają atakować również mieszkania. Dostają się do nich przez kanalizacje, wygryzając dziury w tynku lub przez sieci telekomunikacyjne. Niektóre szczury topią się w ubikacjach, zdarzają się jednak przypadki, że gryzoniom uda się wyjść i spacerować po mieszkaniu.

Zdjęcie osobnika znajdującego się w kanalizacji udostępnił na Twitterze dziennikarz Super Expressu:

Czy od szczurów można się czymś zarazić?

Szczury, ze względu na warunki, w jakich bytują, mogą być nosicielami wielu chorób. Można się nimi zarazić przez ugryzienie, które jest bardzo bolesne, przez styczność z glebą, wodą lub roślinami, na których szczury pozostawiły swoje odchody oraz przez ukąszenie pcheł bytujących na szczurach. Choć choroby przenoszone przez szczury występują rzadko, mogą stanowić duże zagrożenie dla człowieka.

Do najczęstszych chorób przenoszonych przez szczury należą:

Riketsjozy i tyfus plamisty szczurzy

Do zakażenia dochodzi przez ukąszenie przez pchłę bytująca na gryzoniu, która rozprowadza zarazki po krwioobiegu. Głównymi objawami tyfusu jest wysypka, gorączka, bóle głowy oraz bóle mięśni.

Tularemia

Choroba ta wywołana jest przez niezwykle zjadliwą bakterię Francisella tularensis. Chorobą można zakazić się nie tylko przez kontakt z pasożytami bytującymi na skórze gryzoni, lecz także przez wdychanie oparów ich odchodów. Do głównych objawów należą: bóle mięśni i stawów, wymioty, biegunka. Mogą też pojawić się wysypka i owrzodzenia.

Gorączka szczurza

Do gorączki szczurzej może dojść w przypadku ugryzienia przez gryzonia. Choroba objawia się gorączką, nawracającymi bólami stawów oraz wymiotami. Nieleczona gorączka szczurza może zakończyć się śmiercią, dlatego w przypadku takiego incydentu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Leptospiroza

Do zakażenia dochodzi przez kontakt z bakteriami Leptospira wydalanymi przez szczury wraz z moczem. Początkowe objawy to bardzo wysoka gorączka, ból spojówek, światłowstręt, bóle mięśni i wysypka. W drugiej fazie choroby mogą też pojawić się bóle brzucha. W przypadku leptospirozy może dojść do niebezpiecznych powikłań: zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz upośledzenia czynności wątroby.

Dżuma

Jedną z chorób przenoszonych przez szczury jest również dżuma. Można się nią zarazić przez ukąszenie pcheł żerujących na tych gryzoniach. Objawy dżumy to gorączka, dreszcze, krwawienie wewnętrzne lub zewnętrzne oraz bóle brzucha. Dżuma jest chorobą śmiertelną. Nieleczona w 50 proc. przypadków kończy się śmiercią. Na szczęście ta choroba nie jestobecna w Europie.

Oprócz chorób bakteryjnych, szczury mogą przenosić na człowieka pasożyty, m. in. włośnie i tasiemce.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne