Wariant Centaurus potwierdzony w Europie. Eksperci alarmują: jest tak samo zaraźliwy jak Omikron

2022-07-17 14:15

Subwariant Centaurus, który dotarł do Europy, jest tak samo zaraźliwy, jak Omikron - twierdzi epidemiolog prof. Massimo Ciccozzi. Ekspert podkreślił, że nowy subwariant jest obserwowany tak, jak wszystkie inne. Zastrzegł również, że nie wiadomo czy Centaurus wiąże się z większą śmiertelnością.

Wariant Centaurus potwierdzony w Europie. Eksperci alarmują: jest tak samo zaraźliwy jak Omikron
Autor: Getty Images

Po raz pierwszy nowy wariant został odkryty na początku czerwca w Indiach. Od tego czasu zidentyfikowano go w 10 krajach, w tym także w Europie. Przypadki zakażeń subwariantem Centaurus zostały potwierdzone m.in. w Stanach Zjednoczonych, Holandii i Niemczech. Eksperci podkreślają, że Centaurus obecnie nie budzi obaw, ale jest obserwowany jak wszystkie inne.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

"Umyka przeciwciałom"

Epidemiolog prof. Massimo Ciccozzi z Rzymu poinformował rezultatach wstępnych badań, z których wynika, że Centaurus, jest tak samo zaraźliwy, jak Omikron. Ekspert podkreślił także, że nowy subwariant jest monitorowany i obecnie nie budzi obaw.

Nadal nie wiadomo, czy Centaurus powoduje większą śmiertelność, ponieważ nie przeprowadzono jeszcze odpowiednich badań, by to potwierdzić lub wykluczyć. Prof. Massimo Ciccozzi powiedział: "Jedyna rzecz jest taka, że ma dwie mutacje różniące je zarówno od Omikrona 5, jak i Omikrona 2, od których pochodzi".

Ekspert dodał rónież, że mutacje są w stanie "umykać przeciwciałom". - Normalne jest to, że wirus musi cały czas przezwyciężać system immunologiczny; w przeciwnym razie ginie - tłumaczy epidemiolog.

Ze względu na sytuacja epidemiczną na świecie resort zdrowia podkreśla, że planując wakacje, należy sprawdzać wskaźniki zachorowań w krajach docelowych. Z kolei MSZ odradza podróże w miejsca, gdzie wskaźniki zachorowań są większe niż w Polsce, a podczas wakacji zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

Liczba zakażeń w Polsce

Od 4 marca 2020 r. w Polsce stwierdzono 6 032 475 zakażeń. W ich wyniku zmarło 116 470 osób. Dzisiaj potwierdzono prawie 400 zakażeń, z czego 62 osoby zachorowały na COVID-19 ponownie.