USA: Odkryto prawie 100 przypadków wariantu BA.2. WHO ostrzega

2022-01-27 9:46

Liczba zakażeń nowym wariantem Omikronu określanym jako BA.2 rośnie w Stanach Zjednoczonych. Jak podał dziennik „New York Post”, odnotowano już niemal 100 przypadków. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed tym wariantem wirusa.

Test na COVID-19
Autor: Getty Images

Amerykański dziennik „New York Post” napisał, że „wariant BA.2 jest jednym z co najmniej czterech potomków Omikronu, który zostały wykryte”. Nazywany jest „ukrytym Omikronem”, ponieważ ma cechę genetyczną, która czyni go trudniejszym do wykrycia.

Badania kontrolne po COVID-19 – jakie wykonać?

Wariant BA.2 dominuje w Danii  

Jak przekazała gazeta „NYP”, wariant BA.2 jest dominującą formą wirusa w Danii. Zwróciła też uwagę na to, że od połowy listopada 2020 roku blisko 40 krajów wysłało ok. 15 tys. sekwencji genetycznych BA.2 do globalnej platformy wymiany danych o koronawirusie (GISAID). Okazało się, że do wtorku (25.01.) 96 z nich pochodziło ze Stanów Zjednoczonych.

W opinii Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wariant BA.2 stanowi „bardzo niski odsetek wirusów krążących w USA i na świecie”. Eksperci CDC dodali, że „nawet tam, gdzie rozprzestrzenił się szeroko, nie jest bardzo groźny”.

Czy wariant BA.2 jest groźny?

Dziennik „NYP” przytoczył wypowiedzi ekspertów, którzy uważają, że wariant BA.2 nie dowiódł, że nie można uczyć się dalej żyć z COVID-19 jako nową rzeczywistością.

Z kolei w gazecie „Washington Post” przytoczono wirusologa Roberta Garry’ego wypowiedź na temat wariantu BA.2. „Warianty przychodzą, warianty odchodzą. (..) Nie sądzę, że istnieje jakikolwiek powód, aby sądzić, że ten jest o wiele gorszy niż obecna wersja Omikronu” – stwierdził ekspert z Tulane University School of Medicine w Nowym Orleanie.

Nieco innego zdania jest Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wydała ostrzeżenie, że wariant BA.2 rozprzestrzenia się w wielu krajach, przez co rodzi obawy, że może być jeszcze bardziej zakaźny niż szczep Omikron BA.1.

Sonda
Zrobisz to? Czy nie?