Umiesz tak zrobić? Ten prosty test pozwoli określić ryzyko przedwczesnej śmierci

2022-06-22 17:10

Spróbuj zrobić to proste ćwiczenie i wytrzymaj przez 10 sekund. Jeśli nie potrafisz wykonać tej czynności, możesz być dwukrotnie bardziej narażony na przedwczesny zgon w ciągu dekady niż osoby, którym to nie sprawia żadnych trudności. Na czym dokładnie polega ten test? Wyjaśniamy!

Kobieta stoi na jednej nodze
Autor: Getty Images

Mowa tu o staniu na jednej nodze. Jest to proste, lecz skuteczne ćwiczenie na równowagę, które pozwala oszacować ryzyko przedwczesnej śmierci – tak twierdzą naukowcy. Choć ta czynność wydaje się banalna, wymaga jednak nieco skupienia i uwagi.

Stanie na jednej nodze może wiele mówić o naszym zdrowiu

Serwie iflscience.com podaje, że niezdolność utrzymania równowagi przez 10 sekund u pozornie zdrowych ludzi może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnej śmierci. To ćwiczenie może być szczególnie trudne dla osób, które cierpią na chorobę Alzheimera lub chorobę Parkinsona.

Grupa naukowców z pięciu państw (Australii, Brazylii, Finlandii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii) przeprowadziła badanie, w którym analizowała związek między równowagą a śmiertelnością. Obserwacje trwały w latach 2008-2020. Wzięło w nich udział 1702 osoby w wieku od 51 do 75 lat, niemające żadnych problemów z poruszaniem.

W ramach badania uczestnicy musieli wykonać test, w którym chodziło o to, aby stać na jednej nodze przez 10 sekund. Poproszono ich, żeby umieścili przednią część oderwanej od ziemi stopy na tylnej stronie drugiej nogi. Ręce trzymali wzdłuż ciała i patrzyli przed siebie. Były dozwolone maksymalnie trzy próby na każdej z nóg. Nie wszyscy uczestnicy zdali test pomyślnie - jedna na pięć osób go oblała. 

Poradnik Zdrowie: ćwiczenia poprawiające sprawność umysłu

To ćwiczenie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Naukowcy nie mają dobrych wieści dla osób w średnim i starszym wieku, które mają trudności z utrzymaniem równowagi podczas stania na jednej nodze przez 10 sekund. Okazuje się, że są one prawie dwukrotnie bardziej narażone na przedwczesny zgon z jakiejkolwiek przyczyny w ciągu 10 lat niż osoby, które potrafią to zrobić.

Ten prosty test jest dobrym wskaźnikiem, dzięki któremu można określić stan zdrowia. Już wcześniej inny zespół naukowców odkrył, że niezdolność do utrzymania równowagi na jednej nodze wiąże się z większym ryzykiem udaru. Co więcej, te osoby mogą osiągać również gorsze wyniki w testach sprawności umysłowej, przeznaczonych do przesiewowej oceny funkcji poznawczych (m.in. pamięci epizodycznej, semantycznej i operacyjnej) w okresie starości.

Doniesienia naukowe skomentował dr Claudio Gil Araujo z kliniki medycyny wysiłkowej Clinimex w Rio de Janeiro. Jego zdaniem 10-sekundowy test równowagi powinien zostać włączony do rutynowych badań profilaktycznych dla seniorów. Dlatego, że to ćwiczenie "zapewnia szybką i obiektywną informację dla pracowników ochrony zdrowia na temat równowagi statycznej pacjenta i ryzyka śmiertelności u kobiet i mężczyzn w średnim i starszym wieku".

Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma "British Journal of Sports Medicine".