Ulga rehabilitacyjna 2023. Kto może ją odliczyć?

2023-06-05 16:24

Ulga rehabilitacyjna, zasadniczo przeznaczona dla osób ponoszących koszty związane z rehabilitacją czy ułatwieniem wykonywania codziennych czynności, może okazać się pomocna także w innych sytuacjach. Wielu nie jest świadomych, że ulga ta obejmuje również wydatki na remont mieszkania czy instalację klimatyzacji.

Ulga rehabilitacyjna 2023. Kto może ją odliczyć?
Autor: Getty Image

Osoby z niepełnosprawnością mają prawo do odliczenia kosztów związanych z dostosowaniem swojego domu do swoich specyficznych potrzeb. Urząd skarbowy potwierdza, że ulga rehabilitacyjna pokrywa zakup i instalację elementów takich jak klimatyzacja, prysznic w łazience czy piec centralnego ogrzewania. Kluczowe jest jednak wykazanie, jak konkretne wydatki ułatwiają codzienną egzystencję. Nie jest jednak łatwo odliczyć kosztów na rzeczy takie jak laptop czy elektryczna hulajnoga.

Ulga rehabilitacyjna na remont?

Ulga rehabilitacyjna umożliwia osobom z niepełnosprawnościami odliczanie różnorodnych typów kosztów, które zostały wymienione w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Wśród nich znajdują się zarówno koszty o określonym limicie, takie jak leki czy eksploatacja samochodu osobowego, jak i bez limitu, np. na sprzęt rehabilitacyjny czy adaptację domu do potrzeb osoby z niepełnosprawnością. W tym ostatnim przypadku możliwe jest odliczenie rzeczywiście poniesionych wydatków.

- Katalog jest dość szeroki i mieszczą się w nim wydatki, które co do zasady nie kojarzą się z rehabilitacją, ale mają ułatwić osobie niepełnosprawnej codzienne funkcjonowanie. Co ważne, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza nowe, korzystne dla podatników rozwiązania – komentuje dla serwisu prawo.pl Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.

Ulga na wyposażenie mieszkania

Na przykład, jedna z najnowszych wydanych interpretacji (numer 0112-KDIL2-1.4011.247.2023.2.KP) dotyczy osoby, posiadającą orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W roku 2022 zakupiła ona i zainstalowała klimatyzację w swoim mieszkaniu, które jest szczególnie nasłonecznione i intensywnie się nagrzewa podczas upałów. Dyrektor KIS potwierdził, że koszty zakupu i montażu klimatyzacji kwalifikują się do ulgi, jako że ułatwiają codzienne życie.

-To niewątpliwie korzystne stanowisko. Warto zwrócić uwagę, że odliczenie nie zostało zarezerwowane dla specjalistycznego sprzętu. Ulga przysługuje co do zasady na standardowy sprzęt i wyposażenie mieszkań. Należy jednak pamiętać, że w razie kontroli podatnik będzie musiał udowodnić zasadność poniesienia danego wydatku – komentuje sparwę Grzegorz Grochowina.

W interpretacji nr 0115-KDIT2.4011.744. 2020.1.MM dyrektor KIS stwierdził, że ulga rehabilitacyjna przysługuje na montaż instalacji fotowoltaicznej i wymianę pieca.

Jak uzyskać ulgę rehabilitacyjną?

Warto przypomnieć, że jednym z kluczowych warunków do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej jest posiadanie przez podatnika stosownego orzeczenia, które potwierdza zaklasyfikowanie go do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Dodatkowo, żaden z poniesionych wydatków nie może być współfinansowany w jakiejkolwiek formie, na przykład przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, ulga rehabilitacyjna jest dostępna dla osób niepełnosprawnych lub osób, które utrzymują osobę z niepełnosprawnościami i które ponoszą wydatki na cele rehabilitacyjne lub ułatwiające wykonywanie czynności dnia codziennego.

Aby skorzystać z tej ulgi, trzeba spełnić określone kryteria dochodowe. Jak informuje strona rządu, roczne dochody osoby niepełnosprawnej nie mogły przekraczać 16 061,28 zł w 2022 roku. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że limit ten dotyczy osoby niepełnosprawnej, która jest na utrzymaniu podatnika. Dodatkowo, do dochodu nie zalicza się następujących świadczeń:

  • zasiłek pielęgnacyjny,
  • świadczenie uzupełniające,
  • dodatkowe roczne świadczenie dla emerytów i rencistów,
  • alimenty,
  • dodatek energetyczny,
  • dodatek osłonowy,
  • dodatek węglowy,
  • dodatek dla domów korzystających z określonych źródeł ciepła,
  • dodatek elektryczny,
  • zwrot wartości VAT dla nabywców paliw gazowych.

Jednakże, dochody zwolnione z podatku, takie jak zapomogi czy przychody osób do 26. roku życia, są wliczane do dochodu.

- Osoba niepełnosprawna może odliczyć poniesiony wydatek niezależnie od tego, jakie schorzenie jest podstawą wydania orzeczenia o niepełnosprawności. Warunkiem jest wykazanie związku pomiędzy tym wydatkiem a niepełnosprawnością w taki sposób, by organy podatkowe mogły uznać, że został on poniesiony w związku z potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności oraz, że pomiędzy rodzajem poniesionego wydatku a niepełnosprawnością istnieje ścisły związek, np. okazując się zaświadczeniem lekarskim wystawionym przez lekarza specjalistę stosownie do stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej – wyjaśnił dyrektor KIS.

Poradnik Zdrowie: Żyję z SM

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki