To nie wina żołądka, a raka wątroby. 3 problemy żywieniowe, na które musisz zwrócić uwagę

2022-06-02 15:04

Rak wątroby jest jednym z bardziej złośliwych typów nowotworów. Jego objawy w wielu przypadkach są mało charakterystyczne. Organizm jednak wysyła sygnały, po których powinna zapalić się czerwona lampka. Na co zwrócić uwagę? Są trzy objawy, których nie wolno bagatelizować.

Mężczyzna trzymający się za brzuch
Autor: Getty Images

Rak wątroby nie daje długo objawów

Niewątpliwie wątroba jest jednym z największych i najważniejszych narządów w organizmie. To organ, który nieustannie pracuje, m.in. wydziela żółć potrzebną do prawidłowego trawienia pokarmów i magazynuje szereg witamin (np. A, D, K i B12) oraz minerałów (np. żelazo). Na tym nie kończy się jego rola. Wątroba filtruje również krew z substancji toksycznych oraz wytwarza białko osocza krwi, które bierze udział w końcowej fazie procesu krzepnięcia krwi. To wszystko sprawia, że niemal każdego dnia wątroba może być narażona na różne uszkodzenia. Jeśli jej zdrowie jest lekceważone, może to prowadzić do rozwoju chorób, w tym nowotworów.

Do wczesnego wykrycia raka wątroby dochodzi bardzo rzadko i zwykle dzieje się to podczas diagnozowania innych jednostek chorobowych. Organizm jednak czuje, że dzieje się w nim coś złego i wysyła pierwsze sygnały. Niestety są one często bagatelizowane albo mylone z innymi dolegliwościami.

Poradnik Zdrowie: nowotwory ginekologiczne

Te objawy mogą świadczyć o raku wątroby

Jak podaje organizacja American Cancer Society, zajmująca się przeciwdziałaniem chorobom nowotworowym, niecharakterystyczne objawy raka wątroby mogą mieć związek z zaburzeniami odżywiania i łaknienia. Są to:

  1. nagła utrata wagi
  2. brak apetytu,
  3. wczesne uczucie sytości, nawet po niewielkim posiłku.

Jest jeszcze kilka symptomów, które zwiastują chorobą, takie jak: ból brzucha, wzdęcia i napięcie brzucha, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, biegunka, świąd skóry i ból w nadbrzuszu. Wraz z zaawansowaniem choroby pojawiają się kolejne objawy m.in. ogólne osłabienie organizmu, zmęczenie, żółtaczka, obrzęki kończyn dolnych, stany podgorączkowe czy wyczuwalny guz pod prawym łukiem żebrowym.

Dlatego eksperci apelują o to, aby bacznie obserwować swój organizm. Im wcześniej zostanie wykryty nowotwór, tym większa jest szansa na jego wyleczenie. Jeśli pojawi się jakikolwiek objaw, należy zasięgnąć porady lekarza.