Ten specjalista pomoże za darmo. Niewiele osób wie, że za leczenie zapłaci NFZ

2023-09-11 10:04

Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszty leczenia i konsultacji ze specjalistą. Jednak lista lekarzy nie ogranicza się wyłącznie do ortopedy, chirurga, czy gastrologa. Dla każdego, kto chce zmienić nawyki żywieniowe dostępna jest porada dietetyka, zupełnie za darmo.

Ten specjalista pomoże za darmo. Niewiele osób wie, że za leczenie zapłaci NFZ
Autor: Fot. Getty Images

Otyłość, cukrzyca, czy zbyt wysoki cholesterol to często wynik złej formy żywienia. Dlatego chcąc poprawić stan zdrowia, warto zasięgnąć rady specjalisty. NFZ zapewnia dostęp do dietetyka, więc nie musisz szukać prywatnych gabinetów. Niewiele osób wie, że może skorzystać z fachowej pomocy, stąd kolejki zdecydowanie nie są tak długie jak w przypadku innych specjalizacji.

Zdrowo Odpytani: Jesz i nie tyjesz? Dietetyk: "Ja bym taką osobę przebadała pod kątem pasożytów"

Dietetyk na NFZ, skorzystaj ze specjalnego serwisu

Korzystanie z porady specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia kojarzy się z wielomiesięcznymi kolejkami i długim czasem oczekiwania. Taki stan rzeczy zniechęca wielu pacjentów i sprawia, że ostatecznie chory szuka prywatnych gabinetów.

Okazuje się, że w przypadku, gdy chcemy nauczyć się, jaka dieta będzie dla nas korzystna oraz zależy nam na poprawie stanu zdrowia, możemy udać się do dietetyka na NFZ. W tym celu powstał oficjalny serwis stworzony we współpracy z lekarzami i innymi specjalistami. Rejestrując się na portalu Diety NFZ mamy stały dostęp do planów żywieniowych oraz porad ekspertów.

Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie, zatem dieta dostosowywana jest tak, aby wspomóc leczenie otyłości, cukrzycy, czy innych mniej lub bardziej popularnych schorzeń, nietolerancji, czy alergii.

Plan żywieniowy, czyli co oferuje NFZ?

Na wspomnianym portalu pacjent ma możliwość wyboru określonego planu żywieniowego. Po zarejestrowaniu system obliczy BMI, czyli wskaźnik masy ciała, a następnie zaproponuje kilka rodzajów diet.

Dobrą informacją jest fakt, że forma żywienia jest dopasowywana do wielu schorzeń, nie tylko tych ściśle związanych z układem pokarmowym. Pacjent ma dostęp do różnorodnych planów żywieniowych w kontekście takich chorób jak:

  • cukrzyca,
  • hashimoto,
  • zespół policystycznych jajników,
  • depresja,
  • zaparcia,
  • nadciśnienie,
  • nadwaga i otyłość.

Ponadto platforma daje możliwość ułożenia diety także dla seniorów z uwzględnieniem ich potrzeb, a także dla rodziny i osób, które nie borykają się z żadną chorobą, ale chcą zwyczajnie zadbać o zdrowie.

Jak działa platforma? Zarejestruj konto

Chcąc otrzymać jadłospis wystarczy się zarejestrować. Następnie po zalogowaniu podajemy nasz wiek, wzrost, wagę i poziom aktywności. System oblicza BMI, a następnie możemy wybrać interesujący nas plan żywieniowy.

Portal wyświetla jakie jest nasze zapotrzebowanie kalorii na każdy dzień, wybierając opcję rodzaju diety poniżej należy wpisać wyliczoną wartość i przejść dalej. Decydując się na określony wybór, na monitorze wyświetli się ważny komunikat. 

- Utworzony jadłospis jest wskazówką do zdrowego odżywiania. Przed zastosowaniem wybranej diety, upewnij się, czy nie zawiera ona produktów, na które masz alergię. Jeżeli stosujesz jakiekolwiek leki lub terapię specjalistyczną, sprawdź w ulotce dla pacjenta, zapytaj lekarza prowadzącego lub farmaceutę, jakich produktów należy unikać - informuje system NFZ.

Dla każdej osoby, która ma choćby niewielkie wątpliwości, co do rodzaju diety, czy znajdujących się w jadłospisie produktów, dostępna jest konsultacja z dietetykiem. Wystarczy zapisać się na bezpłatne konsultacje online, by upewnić się, czy wybrany model żywienia jest właściwy. Oferta zawiera pomoc dietetyka, psychodietetyka, oraz specjalisty ds. aktywności fizycznej. Porady są udzielane zarówno dla osób indywidualnych, ale także dla rodzin.