Tej witaminy D wkrótce już nie kupisz. Na dobre znika z aptek, a to jedyny taki lek na polskim rynku

2022-07-29 6:42

Tylko w kilkudziesięciu aptekach na terenie całej Polski można obecnie kupić ważny lek zawierający syntetyczną pochodną witaminy D. Kolejnych dostaw już nie będzie: jak poinformował producent, lek został wycofany z portfolio. Dla pacjentów, którzy go przyjmują, oznacza to poważny problem i konieczność zmiany terapii - preparat nie ma bowiem zamienników.

Tej witaminy D wkrótce już nie kupisz. Na dobre znika z aptek, a to jedyny taki lek na polskim rynku
Autor: Getty Images

Chodzi o lek Alfadiol, zawierający alfakalcydol - syntetyczną pochodną witaminy D, która, w przeciwieństwie do innych form tej witaminy, nie jest aktywowana w nerkach, lecz w wątrobie - może być więc stosowana przez osoby z upośledzoną czynnością nerek. Lek występuje w formie miękkich kapsułek zawierających odpowiednio 0,25 μg lub 1 μg alfakalcydolu.

Ten lek nie ma zamienników  

Alfakalcydol ułatwia wchłanianie wapnia w organizmie, a Alfadiol - jedyny preparat zawierający tę substancję czynną, dostępny na polskim rynku - przepisywany jest na receptę w konkretnych wskazaniach.

To przede wszystkim leczenie niedoboru wapnia w organizmie, zwłaszcza z powodu niewydolności nerek - alfakalcydol w organizmie ulega przekształceniu do aktywnego metabolitu witaminy D, kalcytriolu, i przyspiesza proces wbudowywania wapnia w tkankę kostną. Zaleceniem do stosowania tego leku jest m.in.

  • krzywica i osteomalacja, czyli zmniejszenie gęstości kości, oporne na wit. D
  • osteoporoza pomenopauzalna i starcza z niedoborem wit. D
  • zespoły nerczycowe u dzieci długotrwale leczonych glikokortykosteroidami
  • osteodystrofia nerkowa (krzywica nerkowa).

Wkrótce lek nie będzie już dostępny

Problemy z dostępnością Alfadiolu pojawiły się już jakiś czas temu. Obecnie lek jest dostępny w zaledwie kilkudziesięciu aptekach na terenie kraju i ta sytuacja nie ulegnie poprawie - gdy jego zapasy się wyczerpią, nowych dostaw już nie będzie, o czym poinformował portal gdziepolek.pl.

Jak czytamy, producent leku, firma GSK, usunęła Alfadiol ze swojego portfolio. "Obecnie preparat nie posiada dostępnych zamienników, dlatego w razie problemów z realizacją recepty należy skonsultować się z lekarzem w celu zmiany sposobu leczenia." - radzi farmaceuta w informacji na gdziepolek.pl.

Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D