Tę roślinę często mylimy z chwastem. Boży chlebek bywa zbawienny dla brzucha

2024-06-07 5:12

Ślaz zaniedbany, zwany także chlebkiem, babim chlebem, bożym chlebkiem, babskim serkiem czy guziczkowym zielem, to niepozorna roślina o cennych właściwościach zdrowotnych. Jego łacińska nazwa, Malva neglecta, oznacza malwę zaniedbaną. Roślina ta istotnie przypomina malwę, jednak jest od niej znacznie mniejsza, osiągając do 40 cm wysokości.

Tę roślinę często mylimy z chwastem. Boży chlebek jest zbawienny dla brzucha
Autor: Getty Images Tę roślinę często mylimy z chwastem. Boży chlebek jest zbawienny dla brzucha

Kiedy ostatnio zwróciliście uwagę na rośliny rosnące wokół? Czy kiedykolwiek zauważyliście ślaz zaniedbany, zwany też bożym chlebkiem? Ten skromny chwast, który znamy z naszych podwórek, ma niesamowite właściwości zdrowotne i jest szczególnie cenny dla naszego układu trawiennego.

Ślaz zaniedbany - cenny dodatek do diety

Ślaz zaniedbany, powszechnie znany jako boży chlebek, jest rośliną, której nie powinniśmy ignorować. Można go łatwo zidentyfikować po kształcie kwiatów bardzo podobnych do malwy. Jednak jest od niej znacznie mniejszy. Ten chwast rośnie niemal wszędzie: w parkach, na łąkach i w przydomowych ogródkach. Choć niepozorny, jest prawdziwym skarbem natury, który oferuje wiele korzyści dla zdrowia i urody.

Zioła w ogrodzie - szałwia lekarska

Jego liście i kwiaty są jadalne i mogą być dodawane do sałatek lub używane jako przyprawa do dań gotowanych. Najczęściej jednak przygotowuje się z niego napary i odwary. Napar ze ślazu zaniedbanego ma delikatny, słodki smak z nutą miodu, co czyni go nie tylko zdrowym, ale i smacznym dodatkiem do diety.

Zdrowotne właściwości ślazu zaniedbanego

Co sprawia, że ślaz zaniedbany jest tak cennym dodatkiem do naszej diety? Ta roślina ma szereg korzyści zdrowotnych. Działa przeciwzapalnie, poprawia trawienie, pomaga przy biegunkach i zaparciach, przynosi ulgę przy bólu ucha, pomaga przy wrzodach żołądka, zapobiega łzawieniu oczu, łagodzi trądzik i inne problemy skórne, niweluje ból gardła i ułatwia odkrztuszanie. Działa też osłonowo przy antybiotykoterapii.

Jak stosować boży chlebek?

Aby skorzystać z tych właściwości, wystarczy przygotować napar ze ślazu. Wystarczy zalać 1 łyżeczkę suszu 1 szklanką wrzątku i odstawić na 15 minut. Po tym czasie wystarczy odcedzić napój i pić 3 razy dziennie po 1 łyżce.

Pamiętaj jednak, że jeśli samodzielnie zbierasz kwiaty i liście ślazu, powinieneś szukać ich z dala od ruchliwych dróg i zrywać je bez szypułek.

Chociaż ślaz zaniedbany ma piękne, jasnoróżowe kwiaty i karbowane, zielone liście, które sprawiają, że mógłby być atrakcyjną rośliną ozdobną, jest często postrzegany jako chwast. Warto pamiętać, że może on być uciążliwy dla innych roślin w ogrodzie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki