Ewa Chodakowska krytykuje leki na odchudzanie. "Skazane na porażkę"

2024-06-14 13:24

Semaglutyd to substancja czynna wykorzystywana w takich lekach jak Ozempic. W ostatnim czasie sporo mówi się o tym, że ludzie zamiast zmiany nawyków żywieniowych i aktywności sportowej próbują schudnąć przy użyciu leków. Niestety to bardzo zgubna taktyka nie tylko ze względu na zdrowie. Ewa Chodakowska wskazuje kolejny ważny aspekt.

Ewa Chodakowska krytykuje leki na odchudzanie. Skazane na porażkę
Autor: Fot. facebook.com/ Ewa Chodakowska

Ozempic to lek na cukrzycę typu 2, którego dodatkowym skutkiem jest redukcja masy ciała. Dlatego tak szybko zyskał popularność w świecie gwiazd Hollywood. Niestety niebezpieczny trend trafił także do Europy i choć lekarze oraz media nieustannie przestrzegają przed braniem leków bez wskazania, to niektórzy bagatelizują ostrzeżenia w nadziei na szybką metamorfozę.

Choruje już 8 milionów Polaków. "W otyłości nie chodzi o kilogramy, tylko o uratowanie życia"

Ewa Chodakowska krytykuje zażywanie leków w celu odchudzania

Już na samym początku należy podkreślić, że zarówno Ozempic, Wegovy jak i inny tego typu preparat może posłużyć do redukcji masy ciała, ale pod jednym warunkiem. Środek przepisywany jest przez lekarza i dotyczy to osób ze stwierdzoną chorobliwą otyłością

Wówczas bywa tak, że dany lek działa pomocniczo, ale jest tylko przejściowym elementem terapii prowadzonej pod kontrolą specjalisty, a nie celem samym w sobie. Niestety nie brakuje przypadków, gdy ktoś zdobywa lek z semaglutydem, by na własną rękę pozbyć się niechcianych kilogramów. Ewa Chodakowska podczas jednego z wywiadów komentuje takie wybory.

- Jeśli chodzi o Ozempic, to ja chętnie powiem, że tutaj przede wszystkim gubimy masę mięśniową i to jest ogromny, ogromny problem. Branie Ozempicu w perspektywie “schudnę” jest skazane na porażkę - wskazała słynna trenerka.

Ewa w rozmowie z portalem “Shownews” zaznaczyła, że sięganie po takie rozwiązania jest postawą skrajną i mocno ingeruje w nasze zdrowie. Wspomniała o skutkach ubocznych oraz o tym, że nie mamy świadomości na temat tego, czym w przyszłości może owocować nasza decyzja, jak to długoterminowo wpłynie na organizm.

Dlaczego Ozempic może być groźny?

Sporo mówi się o nadużyciach w kwestii przyjmowania Ozempicu i tego, że ten lek nie służy do odchudzania, ale do leczenia cukrzycy. Jednak co to oznacza dla osób, które zdecydują się na tę niebezpieczną kurację, by zrzucić kilka kilogramów? 

Otóż w pierwszej kolejności należy pochylić się nad tym jak działa semaglutyd, czyli substancja czynna, po którą tak chętnie sięgają niektóre gwiazdy. Zadaniem tego składnika jest regulacja hormonów wydzielanych przez trzustkę oraz spowalnianie opróżniania żołądka. W dużym uproszczeniu chodzi o to, że spada poziom cukru we krwi i apetyt nie jest tak silny jak zazwyczaj. 

Zapominamy jednak, że jak w przypadku każdego leku jesteśmy narażeni na wystąpienie skutków ubocznych, nawet jeśli dany preparat stosowany jest medycznych skazań. A zatem ich brak dodatkowo obciąża nasz organizm i może przyczyniać się do szeregu niebezpiecznych konsekwencji takich jak:

To tylko kilka z przykładów. Pamiętajmy, że każdy organizm reaguje bardzo indywidualnie na podane środki. Aby schudnąć kilka kilogramów, wystarczy zmiana nawyków żywieniowych, włączenie do diety większej ilości błonnika, picie wody i regularna aktywność fizyczna. 

A jeśli to nie działa, warto udać się do lekarza i wykonać badania, ponieważ może okazać się, że za niechcianą tuszą stoi choroba np. niedoczynność tarczycy, czy insulinooporność. Sięganie po Ozempic tylko po to, by schudnąć to droga do poważnych problemów zdrowotnych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki