Nietypowy wczesny objaw raka trzustki. Zauważono to u 40 proc. pacjentów

2024-06-14 15:51

Rak trzustki często traktowany jest jako synonim wyroku. Wynika to z faktu, że ta choroba źle rokuje, a pierwsze objawy nierzadko pojawiają się w sytuacji, gdy na skuteczne leczenie jest już za późno. Dlatego tak ważna jest znajomość pierwszych symptomów, które mogą wskazywać na fakt, że w naszej trzustce rozwija się rak. U prawie połowy pacjentów przed diagnozą pojawiał się charakterystyczny objaw.

Nietypowy wczesny objaw raka trzustki. Zauważono to u 40 proc. pacjentów
Autor: GettyImages Nietypowy wczesny objaw raka trzustki. Zauważono to u 40 proc. pacjentów

Rak trzustki - cichy zabójca, który daje niewiele szans

Rak trzustki, cichy zabójca, to choroba, która daje małe szanse na 5-letnie przeżycie po diagnozie. Na raka trzustki umierali i umierają stale znani i nieznani: Steve Jobs, Patrick Swayze, Anna Przybylska.

O ultramaratonce Annie Gajos pisaliśmy, gdy walczyła dzielnie z tą chorobą, w artykule pt. Ania walczy z rakiem trzustki i systemem. "Lek jest na czarnej liście. Po prostu się nie opłaca” . Ona też odeszła, zaledwie trzy miesiące po publikacji naszej rozmowy.

Lublin: Nowe możliwości leczenia pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki

Dlaczego rak trzustki rzadko jest uleczalny? 

Przyczyną złych rokowań jest m.in. bezobjawowy przebieg raka trzustki. Z kolei symptomy, które się pojawiają, bywają lekceważone, bo pacjenci nie kojarzą ich z trzustką ani z chorobą nowotworową.

W efekcie nawet 80 proc. pacjentów w momencie diagnozy może otrzymać jedynie opiekę paliatywną, która ma na celu m.in. łagodzenie bólu i poprawę komfortu życia aż do śmierci pacjenta.

Tymczasem badania prowadzone w klinice Mayo wskazują, że blisko połowa – dokładnie ok. 40 proc. – pacjentów doświadcza przed rozpoznaniem raka trzustki pewnych charakterystycznych zmian w ciele.

Cukrzyca może poprzedzać rozpoznanie raka trzustki  

Mianowicie, u 40 proc. badanych, u których potem diagnozowano raka trzustki, rozpoznawano w odstępie od dwóch lat do kilku miesięcy przed diagnozą nowotworu inną chorobę. Tym schorzeniem była cukrzyca.

Chociaż cukrzyca oczywiście stanowi odrębną jednostkę chorobową i większość pacjentów z cukrzycą nie zachoruje na nowotwór, warto mieć na uwadze tę korelację.

Odsetek osób z cukrzycą diagnozowaną przed rozpoznaniem raka trzustki wynoszący aż 40 proc. jest znaczący. To istotna wskazówka, że diagnoza cukrzycy powinna skłaniać do rozszerzonej diagnostyki, także w kierunku raka trzustki. Powinna również motywować do wzmożonej czujności zarówno chorujące na cukrzycę osoby, jak i opiekujący się nimi personel medyczny.

Dlaczego pacjenci przed diagnozą raka trzustki chorowali na cukrzycę 

Cukrzyca poprzedzająca raka trzustki może być właśnie skutkiem obecności w trzustce guza, który może powodować zaburzenia wydzielania insuliny. Innymi słowy: i cukrzyca, i później diagnozowany nowotwór mają to samo podłoże. 

- Nasze badania wykazały związek między niedawną diagnozą cukrzycy a rakiem trzustki – skomentował główny autor badania, gastroenterolog z Mayo Clinic, Suresh Chari. – Jesteśmy obecnie całkowicie przekonani, że u większości pacjentów z rakiem trzustki cukrzyca jest spowodowana przez nowotwór, a nie odwrotnie – podkreślił gastroenterolog.

Teraz naukowcy chcą ustalić, jak identyfikować markery cukrzycy powodowanej przez zmiany nowotworowe trzustki. To ułatwiłoby szybkie postawienie diagnozy, a w dalszej kolejności zwiększyłoby szanse na skuteczne leczenie.

Rak trzustki - najczęstsze objawy 

 • Objawy, które mogą zwiastować raka trzustki, to również m.in.
 • dolegliwości bólowe jamy brzusznej,
 • zmiany skórne,
 • zażółcenie powłok skórnych,
 • uporczywe swędzenie skóry,szczególnie na rękach i nogach,
 • niestrawność,
 • wzdęcia,
 • tłuszczowe biegunki,
 • zmiana zabarwienia stolca,
 • nieuzasadnione innymi czynnikami chudnięcie,
 • zaburzenia smaku,
 • utrata apetytu,
 • wrażenie sytości i przepełnienia nawet po bardzo małych posiłkach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki