Te leki mogą zwiększać ryzyko dny moczanowej. Bierze je wiele osób

2023-02-06 8:19

Dna moczanowa to zapalenie stawów, do którego dochodzi na skutek zwiększonego stężenia kwasu moczowego. Ryzyko zachorowania zwiększają różne czynniki, w tym płeć, dieta czy wiek. Zwiększa je także zażywanie określonych leków. W Polsce leki z tej grupy przyjmuje wiele osób - przede wszystkim chorzy na serce.

 Te leki mogą zwiększać ryzyko dny moczanowej. Bierze je wiele osób
Autor: Getty Images Te leki mogą zwiększać ryzyko dny moczanowej. Bierze je wiele osób

Dna moczanowa ma kilka nazw - artretyzm, podagra czy skaza moczanowa. Najczęściej dotyka osoby w średnim i starszym wieku i z reguły towarzyszy innym chorobom, w tym nadciśnieniu tętniczemu, zaburzeniom lipidowym, chorobie niedokrwiennej serca czy cukrzycy.

Do choroby dochodzi, gdy z powodu zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego w stawach zaczynają odkładać się kryształki moczanu sodu. Złogi moczanowe doprowadzają do stanów zapalnych, obrzęku i bólu.

Zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego może mieć różne przyczyny - należą do nich m.in. nieprawidłowa dieta, odwodnienie, picie alkoholu, genetyczne zaburzenia w metabolizmie kwasu moczowego. Podwyższać je mogą także niektóre leki.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do reumatologa?

Te leki mogą podnosić ryzyko podagry

Naukowcy potwierdzili, że na ryzyko wystąpienia dny moczanowej istotnie wpływają niektóre leki moczopędne, przepisywane m.in. osobom z nadciśnieniem, niewydolnością serca czy z przewlekłą chorobą nerek.

Potwierdziły to wyniki badań przeprowadzonych przez brytyjsko-szwajcarski zespół naukowców. Badacze wykorzystali dane zgromadzone w General Practice Research Database (UK) w latach 1990-2010. Badanie objęło ponad 90 tys. osób z rozpoznaniem dny moczanowej (ok. 74 proc. to mężczyźni), podobnie duża była grupa kontrolna.

Dowiedziono, że ryzyko dny moczanowej istotnie zwiększały leki należące do tzw. diuretyków pętlowych (m.in. furosemid, torasemid), a także diuretyki tiazydowe (w tym hydrochlorotiazyd) oraz tiazydopodobne (m.in. indapamid, chlortialidon, klopamid). Badanie nie wykazało natomiast, by na ryzyko ostrych napadów podagry wpływały diuretyki oszczędzające potas.

W pewnych przypadkach ryzyko można zmniejszyć

Dlaczego zażywanie tych leków może zwiększyć ryzyko artretyzmu? Otóż nie tylko zwiększają one ilość wydalanego moczu, ale również mogą doprowadzać do tzw. hiperurykemii, czyli nadmiernego stężenia kwasu moczowego we krwi.

Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że nerki wydalają mniej kwasu moczowego, dochodzi również do zwiększonego "wchłaniania zwrotnego" tej substancji w cewkach nerkowych. 

Badanie przyniosło jeszcze jedno odkrycie, ważne dla osób, które wymagają stosowania leków moczopędnych i hipotensyjnych, lecz są zagrożone dną moczanową. Jej ryzyko zmniejszało stosowanie diuretyków pętlowych i tiazydowych leków moczopędnych w połączeniu z losartanem i blokerami kanałów wapniowych.