Tak obniżysz ciśnienie krwi bez leków. Wypróbuj 3 poranne nawyki
Zastanawiasz się, jak można szybko zbić ciśnienie i czy jest to w ogóle możliwe bez leków? Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc w walce z nadciśnieniem. Najpierw warto zacząć od modyfikacji porannej rutyny. Oto trzy nawyki, dzięki którym lepiej zaczniesz dzień i poprawisz wyniki badań.
Światowa Organizacja Zdrowia sporządziła w ubiegłym roku raport dotyczący globalnego wpływu wysokiego ciśnienia krwi. Zgodnie z przedstawionymi danymi co trzecia osoba na świecie zmaga się z nadciśnieniem tętniczym. Wiele z nich nawet nie wie, że ma wysokie ciśnienie.
Najbardziej narażeni na rozwój tej podstępnej choroby są osoby powyżej 65. roku życia. Nieleczona przypadłość może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia m.in. zwiększyć ryzyko udaru mózgu czy zawału serca.
3 domowe sposoby na obniżenie ciśnienia krwi
W leczeniu nadciśnienia tętniczego i jego profilaktyce ogromne znaczenie mają dieta oraz aktywność fizyczna. Kultywowanie zdrowych nawyków w tych dwóch obszarach jest bardzo dobrym sposobem na obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia. Oto trzy zmiany, jakie należy wprowadzić do porannej rutyny.
Nie musisz unikać kawy
Dzień można zacząć od filiżanki kawy, co zostało potwierdzone naukowo. „Mała czarna” wpływa korzystnie na pracę serca i układu krążenia. Za to działanie odpowiadają w niej kofeina i polifenole, które przeciwzapalnie wpływają na śródbłonek tętnic.
Jak pokazują badania opublikowanie w czasopiśmie „Nutrients”, regularne spożywanie co najmniej dwóch filiżanek kawy dziennie wiąże się z niższym obwodowym i centralnym ciśnieniem krwi. Na śniadanie można wypić espresso na zbicie ciśnienia, a w ciągu dnia można sięgać po ziołowe napary, np. z krokosza barwierskiego, które wspierają w sposób łagodny regulację ciśnienia.
Ćwicz lub medytuj po przebudzeniu
Dobrze na serce wpływa krótka dawka aktywności fizycznej z samego rana. Najskuteczniejszymi ćwiczeniami w obniżaniu ciśnienia krwi są ćwiczenia izomeryczne (inaczej statyczne), takie jak przysiady przy ścianie czy plank (deska).
Medytacja daje podobne korzyści. Jak wyjaśnili badacze, ta praktyka motywuje nasze ciała do wytwarzania większej ilości tlenku azotu, a to z kolei pomaga poszerzyć naczynia krwionośne i w rezultacie obniża ciśnienie krwi. Wystarczy rano co najmniej 5 minut medytować, by lepiej się poczuć.
Wyklucz z menu śniadaniowego 2 składniki
To wiedzą wszyscy, że nadmierne ilości cukru i soli w diecie są czynnikami, które zwiększają ryzyko powstania nadciśnienia tętniczego. Warto je wyeliminować z jadłospisu lub znacznie ograniczyć. Śniadanie ciśnieniowców powinno w dużej mierze składać się z owoców i warzyw. Śmiało można też sięgać po jogurt naturalny i siemię lniane.