Ta żywność zwiększa ryzyko raka. Większość z nas sięga po nią codziennie

2023-02-01 17:06

Wyższe spożycie ultra przetworzonej żywności, może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka i śmierci z powodu nowotworu – twierdzą brytyjscy naukowcy. Wcześniejsze analizy wskazywały na korelację między niezdrowym jedzeniem a cukrzycą i chorobami krążenia. Wyniki nowego badania zaskakują ilością nowotworów, na jakie może mieć wpływ to, co jemy.

Ta żywność zwiększa ryzyko raka. Większość z nas sięga po nią codziennie
Autor: Getty Images Ta żywność zwiększa ryzyko raka. Większość z nas sięga po nią codziennie

To jedna z najbardziej wszechstronnych analiz dotyczących związku między ultra przetworzoną żywnością a ryzykiem zachorowania na raka. Dokonali jej naukowcy z "Imperial School of Public Health". Wyniki swojej pracy opublikowali w czasopiśmie "eClinicalMedicine".

Czym jest ultra przetworzona żywność?

Zacznijmy od tego, czym jest żywność ultra przetworzona. To wszystkie produkty spożywcze, które uległy silnemu przetworzeniu w trakcie produkcji. Należą do nich np. zapakowane pieczywo produkowane masowo, napoje gazowane, większość płatków śniadaniowych oraz wiele gotowych dań. Ten rodzaj żywności ma przede wszystkim trzy cechy – jest tani, wygodny i często wybierany przez konsumentów.

Te pokarmy są także bogatsze w sól, cukier i tłuszcz. W swoim składzie mają wiele sztucznych dodatków. Dowody naukowe wiążą żywność przetworzoną z konkretnymi skutkami zdrowotnymi. W szczególności z:

Nowe badanie obserwacyjne przeprowadzone przez brytyjskich ekspertów daje coraz więcej dowodów na to, jak ultra przetworzona żywność wpływa na zdrowie. Również na rozwój innych chorób przewlekłych, w tym nie tylko nowotworów skorelowanych z układem pokarmowym takich jak rak jelita grubego, ale także wielu innych, związanych z innymi obszarami ludzkiego organizmu.

W formie 24: jak jeść mniej przetworzonej żywności?

Ultra przetworzona żywność zwiększa ryzyko zachorowania na raka

Naukowcy wykorzystali dane "UK Biobanku" do zebrania informacji o diecie aż 200 tys. dorosłych w średnim wieku. Eksperci przez dekadę monitorowali ich stan zdrowia, oceniający przy tym ogólne ryzyko zachorowania na raka, a także specyficzne ryzyko zachorowania na 34 nowotwory. Przeanalizowali również prawdopodobieństwo śmierci uczestników badania w wyniku choroby nowotworowej.

Rezultaty badania są zatrważające. Ultra przetworzona żywność wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia raka, w szczególności raka jajnika i nowotworu mózgu. Jednak to nie wszystko. Ten rodzaj żywności zwiększa prawdopodobieństwo śmierci w wyniku raka jajnika i raka piersi.

Na każde 10 proc. wzrostu udziału w diecie żywności wysoko przetworzonej, zachorowalność na raka ogółem wzrastała o 2 proc., a w przypadku raka jajnika nawet o 19 proc. Co więcej, każdy 10-procentowy wzrost spożycia ultra przetworzonych dań w diecie wiąże się ze wzrostem śmiertelności z powodu nowotworu o 6 proc., w przypadku raka piersi o 16 proc., a z powodu raka jajnika aż o 30 proc.

Rezygnacja z przetworzonej żywności wyjdzie nam na zdrowie

Specjaliści podkreślają, że rezygnacja z tego rodzaju żywności, może pozytywnie wpływać na zdrowie. Takie zalecenia wydała m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ale także Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. - Chociaż nasze badanie nie może udowodnić związku przyczynowego, inne dostępne dowody wskazują, że ograniczenie ultra przetworzonej żywności w naszej diecie może przynieść ważne korzyści zdrowotne - tłumaczy główna autorka badania dr Eszter Vamos.

Autorzy analiz podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, by ustalić i stworzyć jak najlepsze strategie zdrowia publicznego, które pozwolą skutecznie zmniejszyć negatywne skutki wynikające ze spożywania ultra przetworzonej żywności. Wiele krajów już aktualizuje wytyczne żywieniowe. Przykładem jest, chociażby Brazylia, która zakazała wprowadzania do obrotu żywności ultra przetworzonej na terenie szkół.

Naukowcy zaznaczają również, że przez wzgląd na obserwacyjny charakter, badanie nie wykazuje związku przyczynowego między ultra przetworzoną żywnością a zachorowaniem na raka.