Sztuczna inteligencja w roli psychoterapeuty? Wynalazek Polaków pomoże uporać się z lękiem
Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w różnych dziedzinach życia i po jej rozwiązania coraz śmielej sięga medycyna. Grupa polskich badaczy opracowała nowatorski wynalazek oparty na systemie Al, który ma wspierać psychoterapię. Narzędzie jest już w fazie testów. - Mamy dużo informacji zwrotnych - przekazał jeden z autorów.
Zastosowanie sztucznej inteligencji w psychoterapii
Grupa naukowców z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej zrealizowała pomysł, by połączyć sztuczną inteligencję z psychoterapią. Mianowicie, opracowała nowatorskie narzędzie, które bazuje na systemie Al.
Tak zwany czat Terabot w "roli terapeuty" prowadzi rozmowę z pacjentem i zaprogramowany jest w taki sposób, że poprawnie dobiera odpowiedzi do usłyszanych wypowiedzi. Jest w stanie rozpoznać, jaki jest stan emocjonalny rozmówcy. Warto jednak podkreślić, żew tej całej procedurze nie uczestniczy specjalista z prawdziwego zdarzenia.
Założenie pomysłodawców było takie, aby ten wynalazek, bazujący na systemie Al, był pomocny w pracy z lękiem, wstydem i złością, a także w treningu uważności (inaczej mindfulness). Naukowcy zbadali już skuteczność narzędzia w rzeczywistych warunkach. W obserwacjach wzięło udział 38 osób. Mieli do wykonania trzy ćwiczenia opracowane przez dr Izabelę Stefaniak w celu rozpoznania najczęściej odczuwanych emocji – złości, lęku czy wstydu.
Następnie uczestnicy ustalili cel spotkań terapeutycznych. Sesje były podzielone na dwie części – najpierw ochotnicy rozmawiali z chatem Terabot, a później wykonywali ćwiczenia relaksacyjne. Podczas tego eksperymentu również poproszono uczestników o wypełnienie ankiet.
Czat z Terabotem – pierwsze wyniki badań
- Mamy dużo informacji zwrotnych. Wielu pacjentów zareagowało bardzo dobrze. Okazywało się, że byli bardziej śmiali przed komputerem i mówili więcej lekarzowi – wyjaśnił prof. Artur Janicki, jeden z autorów wynalazku.
Badacze planują wciąż prowadzić prace nad usprawnieniem tego narzędzia. Dążą do tego, by Terabot był coraz bardziej empatyczny, np. nie wchodził w słowo rozmówcy lub wiedział, kiedy uczestnik terapii zakończył swoją wypowiedź.