Szpital Mazovia - pierwsze operacje ginekologiczne w asyście robota Da Vinci

2019-09-10 8:26 Materiały prasowe

Od września 2019 roku warszawski Szpital Mazovia rozpoczyna wykonywanie zabiegów ginekologicznych w asyście Robota Da Vinci. To przełom przede wszystkim dla pacjentek z chorobami nowotworowymi narządu rodnego.

Na świecie operacje w asyście robota da Vinci w przypadku raka trzonu macicy oraz we wczesnych stadiach raka szyjki macicy są od lat powszechne, w Polsce ten rodzaj medycyny dopiero nabiera rozpędu.

Na raka trzonu macicy każdego roku zaczyna chorować około 4 tysięcy Polek.

Co daje robot Da Vinci? Dzięki odpowiedniej wizualizacji i powiększeniu obrazu oraz stabilności ramion robota możliwe jest usunięcie wszystkich widocznych ognisk choroby przy mniejszym ryzyku uszkodzeń sąsiadujących struktur. Dzięki temu zaobserwowano mniej powikłań okołooperacyjnych w porównaniu do klasycznej chirurgii. Dzięki użyciu Robota Da Vinci lekarz może niezwykle precyzyjnie usunąć nowotwór, nie naruszając połączeń nerwowych odpowiadających np. za trzymanie moczu. Dzięki nieosiągalnej dla ludzkiej ręki precyzji robota, udaje się uniknąć uszkodzeń naczyń, nerwów wewnątrz jamy brzusznej, pęcherza czy odbytnicy. Mała inwazyjność tego typu zabiegów niesie za sobą krótszy czas pobytu w szpitalu i zdecydowanie szybszy przebieg okresu rekonwalescencji.

To szczególnie ważne dla pacjentek operowanych z powodu choroby nowotworowej, gdzie czas odgrywa kluczową rolę i jak najszybciej należy rozpocząć leczenie uzupełniające pod postacią radio- lub chemioterapii.

Zastosowanie robota da Vinci stanowi krok milowy w leczeniu endometriozy. Choroba ta dotyka co dziesiątą kobietę, utrudniając codzienne funkcjonowanie z powodu silnego bólu oraz niepłodności. Jednym ze sposobów leczenia jest radykalne wycięcie wszystkich widocznych ognisk endometriozy.

Robot da Vinci może przynieść również korzyści dla kobiet w okresie pomenopauzalnym cierpiącym z powodu problemu wypadania narządu rodnego. Sakrokolpopeksja to jedna z możliwości leczenia metodą małoinwazyjną pozwalającą na szybszy powrót do normalnego funkcjonowania.

Warto wiedzieć

W Szpitalu Mazovia zabiegi ginekologiczne w asyście Robota da Vinci będą wykonywane przez zespół pod kierunkiem dr n.med. Macieja Olszewskiego – specjalisty ginekologii onkologicznej, posiadającego certyfikaty i ukończone kursy w zakresie chirurgii laparoskopowej oraz chirurgii robotycznej, będącego członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, International Gynecological Cancer Association oraz European Society of Gynecological Oncology.

Od 2017 roku  Szpital Mazovia dysponuje najnowszej generacji systemem wsparcia
chirurgicznego Da Vinci, wykonując zabiegi urologiczne. Od września 2019 roku jako pierwszy szpital w Warszawie rozszerza swoją ofertę operacji robotycznych także dla pacjentek ginekologicznych.

Korzyści dla pacjentek operowanych w asyście Robota da Vinci:

  • minimalna inwazyjność procedury
  • krótszy czas rekonwalescencji
  • szybszy powrót do sprawności

System wsparcia chirurgicznego Da Vinci to obecnie najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie, stosowany w leczeniu wielu schorzeń, w tym chorób nowotworowych.

Z jego wykorzystaniem przeprowadza się ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych. W warszawskim Szpitalu Mazovia są to przede wszystkim operacje macicy, prostaty, nerki i operacje w obrębie pęcherza moczowego.

Obecnie na całym świecie wykorzystywanych jest ponad 4800 robotów da Vinci, przy użyciu których wykonywanych jest ponad milion operacji rocznie.

Zastosowanie tej techniki operacyjnej, w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem klinicznym certyfikowanych lekarzy, daje ogromne nadzieje dla wielu chorych, w tym pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE