Szczepionka przeciw COVID-19. Przewlekłe choroby wykluczają jej podanie?

Szczepionka na koronawirusa SAARS-CoV-2 wzbudza wiele wątpliwości. W najbliższych dniach mają ruszyć szczepienia przeciw COVID-19. Czy wszyscy jednak będą mogli przystąpić do Programu Szczepień? Czy choroby przewlekłe mogą wykluczyć podanie szczepionki? Jeśli, tak, to jakie?

Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień, którego celem jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów. Podczas etapu "0" szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Szczepionki na koronawirusa SAARS-CoV-2 mają być darmowe, dobrowolne o dwudawkowe.

Od 27 grudnia br. rozpoczną się pierwsze szczepienia, o czym w poniedziałek poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Ale czy wszyscy jednak będą mogli poddać się szczepieniu?

Do pytania odniósł się rząd. „Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek przeciw COVID-19, w tym również w grupach ryzyka osób z chorobami przewlekłymi, są potwierdzone w badaniach klinicznych prowadzonych w licznych grupach uczestników” – czytamy na stronie gov.pl.

Lista chorób przewlekłych – zdaniem rządu – nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw COVID-19. W udzielonej odpowiedzi wyjaśnił, że „lista ta została zarekomendowana przez Radę Medyczną i będzie mogła podlegać aktualizacji wraz z pojawiającymi się nowymi dowodami naukowymi i informacjami instytucji oceniających i dopuszczających na rynek szczepionki przeciw COVID-19”.

Jakie choroby współistniejące znajdują się na tej liście?

Rząd zaznaczył, że „osoby, u których występują ww. choroby mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują”.

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące szczepienia przeciw COVID-19, zachęcamy do zajrzenia na stronę gov.pl. Rząd sporządził dla obywateli zestaw podstawowych informacji na temat szczepionki przeciw koronawirusowi SAARS-CoV-2. W znajdziecie tam odpowiedzi na najczęstsze pytania, w tym to, czy po szczepionce należy unikać aktywności fizycznej.

Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.