Szczepionka na raka i choroby serca jeszcze w tej dekadzie. "Uratuje miliony istnień”
Moderna ma nadzieję, że do 2030 roku powstanie zestaw ratujących życie szczepionek przeciwko rakowi, chorobom serca i wcześniej nieuleczalnym chorobom - przekazał rzecznik firmy.
Dr Paul Burton, dyrektor medyczny Moderny powiedział, że jest przekonany, że szczepionki na raka i inne groźne choroby będą gotowe do końca 2030 roku. Jego słowa potwierdził rzecznik koncernu.
Przełomowe szczepionki powstaną do 2030 roku
Postęp w technologii informacyjnego RNA lub mRNA, jaki został osiągnięty od początku pandemii COVID-19, zapoczątkował “złoty wiek” dla nowych szczepionek.
- Myślę, że to, czego nauczyliśmy się w ostatnich miesiącach, to to, że jeśli kiedykolwiek myślałeś, że mRNA służy tylko do chorób zakaźnych lub tylko do Covid, teraz istnieją dowody na to, że tak nie jest – powiedział Burton w rozmowie z redakcją Guardiana.
Obietnice dr Burtona to nowa nadzieja dla wielu chorych. Jeśli prognozy dotyczące nowych szczepionek się spełnią, rok 2030 rzeczywiście będzie swoistym przełomem w medycynie XXI wieku.
- Mogą być stosowane do wszystkich rodzajów chorób: do raka, chorób zakaźnych, chorób sercowo-naczyniowych, chorób autoimmunologicznych, chorób rzadkich - zapewnił.
Nad szczepionkami pracuje Moderna
Moderna z siedzibą w Cambridge w stanie Massachusetts stała się powszechnie znana ze swojej technologii informacyjnego RNA, która uczy ludzkie komórki wytwarzania białka, które inicjuje odpowiedź immunologiczną przeciwko określonej chorobie.
Wieści o planach na przełomowe szczepionki pojawiały się także z okazji Wirtualnego Dnia Szczepionki Moderny, organizowanego 11 kwietnia 2023 roku. Podczas dorocznej imprezy firma zazwyczaj przedstawia aktualne informacje na temat opracowywania szczepionek.
Szczepionka na raka
Spersonalizowana szczepionka przeciwnowotworowa firmy Moderna to produkt, na który czeka wielu potrzebujących pacjentów. Zastrzyk mRNA ma na celu zwalczanie różnych typów nowotworów. Burton zapowiedział, że szczepionka będzie „wysoce skuteczna” i „uratuje setki tysięcy, jeśli nie miliony istnień ludzkich”.
W lutym Food and Drug Administration (FDA) przyznała oznaczenie terapii przełomowej spersonalizowanej szczepionce przeciwnowotworowej firmy Moderna w połączeniu z lekiem immunoterapeutycznym Keytruda firmy Merck dla pacjentów ze śmiertelną postacią raka skóry (czerniaka). Oznaczenie to ma na celu przyspieszenie opracowywania i przeglądu leków na poważne lub zagrażające życiu schorzenia.
Decyzja FDA zapadła dwa miesiące po tym, jak Moderna wykazała, że prace nad szczepionką wykazały, że preparat w połączeniu z Keytrudą zmniejsza nawrót czerniaka o 44 proc.
Skorzystają pacjenci z chorobami rzadkimi
Niemniejsze znaczenie nowych szczepionek odczują pacjenci, cierpiący na choroby rzadkie. To wyjątkowo ważne, ponieważ w wielu przypadkach chorób rzadkich nie ma jeszcze dostępnych metod leczenia. Te terapie mRNA mogą być dostępne za dekadę.
„Myślę, że będziemy mieć oparte na mRNA terapie rzadkich chorób, których wcześniej nie można było uleczyć, i myślę, że za 10 lat zbliżamy się do świata, w którym naprawdę można zidentyfikować genetyczną przyczynę choroby” – powiedział Guardianowi.
Moderna jest jednym z nielicznych producentów leków, którzy ścigają się, by wprowadzić na rynek pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko wirusowi RSV, który atakuje płuca i drogi oddechowe i zwykle powoduje łagodne objawy przypominające przeziębienie.
Potencjalna szczepionka przeciwko wirusowi RSV otrzymała oznaczenie terapii przełomowej od FDA na początku tego roku. Decyzja ta była podyktowana obiecującymi wynikami, które wykazały 83,7 proc. skuteczności w zapobieganiu RSV z dwoma lub więcej objawami u osób w wieku 60 lat i starszych oraz w 82,4 proc. w zapobieganiu chorobom dolnych dróg oddechowych z trzema lub więcej objawami.
Do tej pory nie odnotowano żadnych zagrożeń, mogących wpływać na bezpieczeństwo stosowania preparatu. Moderna ma opublikować pełny zestaw danych i podzielić się wynikami podczas zbliżającej się konferencji medycznej.