Szczepionka na COVID-19 może chronić przed innymi koronawirusami

2021-10-18 14:57
szczepionka-na-covid-19-moze-chronic-przed-innymi-koronawirusami
Autor: Getty Images

Naukowcy z Chicago sprawdzili, czy szczepionki przeciw COVID-19 mogą chronić osobę zaszczepioną przed innymi koronawirusami, a także czy wcześniejsze infekcje zapewniają ochronę przed innymi wirusami z tej grupy. Okazało się, że tak.

W swoich analizach eksperci oceniali odporność wywołaną przez szczepionki oraz infekcje koronawirusowe. Okazało się, że zarówno szczepionki, jak i infekcje mogą zapewniać ochronę przed kolejnymi zakażeniami innymi koronawirusami.

Badacze najpierw zmierzyli odpowiedzi przeciwciał po szczepieniu za pomocą dostępnych szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 (Pfizer/BioNTek, Moderna i J&J). Próbki pobierano z osocza ochotników przed szczepieniem i w kilku punktach czasowych po jego wykonaniu.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Tak jak oczekiwano – szczepionki spowodowały wzrost liczby przeciwciał przeciwko COVID-19 i zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, pierwotna szczepionka wywoła ich bardziej znaczący wzrost. Co ważne, szczepionki przeciw SARS-CoV-2 wywołały wzrost liczby swoistych przeciwciał, a u osób wcześniej narażonych wykazano bardziej wyraźne reakcje w stosunku do nienarażonych.

Badacze określili także skuteczność odpowiedzi przeciwciał przeciwko koronawirusowi, który powoduje zwykłe przeziębienia u ludzi (OC43). U wszystkich pacjentów zauważono wysokie poziomy wcześniej istniejących przeciwciał przeciwko OC43, ale szczepienie przeciw SARS-CoV-2 zwiększyło ich ilość. Badanie wykazało również, że wcześniejsze infekcje koronawirusem mogą chronić przed kolejnymi zakażeniami innymi wirusami z tej grupy.

Naukowcy analizowali także wyniki u myszy, które także przyjęły szczepienia. Odpowiedź przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 oraz SARS-CoV-1 była silna, nieco mniejsza, ale odnotowano statystycznie istotny wzrost odpowiedzi przeciwciał przeciw odległym koronawirusom, w tym OC43 i wirusa zapalenia wątroby u myszy (MHV-1).

Autorzy badania podkreślają, że ich odkrycia mogą pomóc ponownie ocenić koncepcję uniwersalnej szczepionki na koronawirusa.

Źródło:

Cross-protective immunity following coronavirus vaccination and coronavirus infection, J Clin Invest, online: https://www.jci.org/articles/view/151969, dostęp 18.10.2021

O autorze
Patrycja Pupiec
Współpracowała z agencjami marketingowymi, tworząc dla nich wartościowe treści. Od wielu lat związana z organizacjami charytatywnymi, gdzie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia i psychologii. Interesuje się sportem oraz naukowymi odkryciami, zwłaszcza tymi dotyczącymi medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.