Światowy Dzień Fizjoterapii – darmowe wizyty dla pacjentów!

2017-09-08 8:01

Krajowa Rada Fizjoterapeutów objęła patronatem wydarzenie „Sobota z Fizjoterapią”, które jest formą obchodów Światowego Dnia Fizjoterapii. Już 9 września rzesze pacjentów mogą bezpłatnie skorzystać z porad fizjoterapeutów w całej Polsce.

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne dla pacjentów z SM
Autor: thinkstockphotos.com Fizjoterapia powinna odgrywać ogromną rolę w leczeniu chorych na stwardnienie rozsiane już od momentu rozpoznania choroby.

9 września, tj. w najbliższą sobotę, w godzinach od 9.00 do 16.00 będzie otwartych wiele gabinetów fizjoterapeutycznych, w których można skorzystać z darmowej konsultacji. Lista gabinetów oraz zapisy znajdują się na www.dobrapraktykafizjo.pl

- Czym się zajmuje fizjoterapia? Masaże prądy, kąpiele…Tak właśnie myśli wielu Polaków. Nic bardziej mylnego. Celem działań fizjoterapeuty jest najprościej mówiąc utrzymywanie i przywracanie pacjenta do maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych - tłumaczy prof. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. - Przywracamy ludzi do sprawności, często wprost pomagamy im być samodzielnymi. Czasami, szczególnie z najbardziej świadomymi pacjentami, pracujemy zapobiegawczo. Sportowcy, osoby aktywne czy osoby pracujące stale w jednej pozycji to nasi pacjenci. Warto pamiętać – zaznacza Krawczyk – że usługi te mogą być świadczone tylko przez fizjoterapeutę lub pod jego kierunkiem i nadzorem. A po 31 maja 2018 tylko przez fizjoterapeutą posiadającego Prawo Wykonywania Zwodu Fizjoterapeuty i należącego do Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Fizjoterapia jest integralną częścią nauk medycznych, a fizjoterapeuci jednym z młodszych zawodów medycznych. Zajmuje się likwidacją skutków lub łagodzeniem procesów chorobowych i ich następstw, zapobieganiem im oraz przywracaniem sprawności człowieka w ciągu całego jego życia.

Dawniej pacjenci trafiali do fizjoterapeuty na zalecenie lekarza ortopedy, neurologa, reumatologa. Dziś, coraz częściej, sami zwracają się z problemem zdrowotnym bezpośrednio do fizjoterapeutów.
Fizjoterapeuci zajmują się pacjentami z dysfunkcjami układu nerwowo-mięśniowego, mięśniowo szkieletowego, sercowo-naczyniowego i oddechowego. Najczęstsze problemy z jakimi pacjenci zgłaszają się do gabinetu fizjoterapeuty są wynikiem:

  • bólu kręgosłupa (najczęściej w odcinku lędźwiowym lub szyjnym) lub stawów obwodowych
  • stwierdzonej osteoporozy lub zmiany zwyrodnieniowej stawów
  • przebycia urazu czaszkowo-mózgowego lub wielonarządowego
  • złamania kość lub uszkodzenia stawu
  • chorują na schorzenia przewlekłe typu SM, SLA, Mpd, astma
  • udaru mózgowego
  • doświadczyli urazu rdzenia kręgowego
  • opóźnienia rozwojowe niemowlaków

- Nowoczesne leczenie fizjoterapeutyczne oparte jest na dokładnym badaniu przed przystąpieniem do procedury terapeutycznej, a następnie monitorowaniu przebiegu fizjoterapii i jej ciągłym dostosowywaniu do aktualnego stanu i możliwości pacjenta – mówi dr Agnieszka Stępień, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska – Wszystkich, którzy czują, że ich funkcjonowanie ruchowe sprawia im problemy czy dyskomfort zapraszamy na bezpłatne konsultacje w ramach akcji „Sobota z Fizjoterapią”. To akcja, którą organizujemy już od kilku lat. Chcemy przybliżyć naszą działalność pacjentom i dzięki temu wielu z nich może skorzystać z naszej pomocy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki