Superbakteria w naszych jelitach - naukowcy szukają lekarstwa!

2020-06-29 12:45 Magda Mazurek

Bakteria, która powoduje bardzo poważne zakażenia, prowadzące nawet do śmierci pacjentów, do tej pory budziła grozę wśród lekarzy. Naukowcy odkryli sposób na to, aby zwiększyć szanse ludzi w walce z Clostridioides difficile.

Clostridioides difficile to Gram-dodatnie bakterie beztlenowe, będące jedną z głównych przyczyn biegunek poantybiotykowych, zwłaszcza u pacjentów hospitalizowanych.

Bakterie to niszczą mikrobiotę jelitową i to do tego stopnia, że nawet po dwóch latach po infekcji nie jest ona jeszcze w pełni odbudowana. Czytaj też: Mikrobiom - czym jest i jakie pełni funkcje?

Wspomniane bakterie powodują wysoką śmiertelność wśród zakażonych pacjentów oraz może prowadzić do poważnych powikłań. Jednak naukowcy z uniwersytetu Monash odkryli, że niszczycielskie Clostridioides difficile, wcale nie są takie złe, a wiele zależy od naszego organizmu. 

Polecamy: New Delhi to superbakteria oporna na wszystkie antybiotyki. Jak można się nią zarazić?

- Wyniki były ogromną niespodzianką i ujawniły, że poważne uszkodzenia jelit wywołane przez C. difficile były w rzeczywistości spowodowane przez ludzki enzym, a nie przez toksynę bakteryjną - powiedziała Dena Lyras, z Monash Biomedicine Discovery Institute (BDI), jedna z autorek badania. 

- Clostridioides difficile jest najczęstszą chorobą szpitalną i powoduje uporczywe i zagrażające życiu infekcje jelit - szczególnie u osób starszych i pacjentów z obniżoną odpornością. Zakażenie jest bardzo trudne do wyleczenia i często powtarza się u pacjentów, nawet po podaniu im silnych i osłabiających antybiotyków przez wiele miesięcy.

C. difficile jest również wysoce odporny na antybiotyki, co znacznie komplikuje leczenie. Bakterie aktywują ludzki enzym zwany plazminogenem, aby zniszczyć tkankę jelitową i pomóc w rozprzestrzenianiu się infekcji u pacjenta. Zwykle plazminogen i jego aktywna postać plazmina są rozmieszczane w ściśle kontrolowany sposób w celu rozbicia tkanki bliznowatej i pomocy w gojeniu się ran - dowiadujemy się z badania, którego wyniki opublikowano w prestiżowym magazynie Gastroenterology.

Czytaj też: Mięsożerne bakterie - przecinkowce w Bałtyku

Naukowcy już mają pomysł na skuteczną terapię: - Odkryliśmy, że przeciwciało, które zapobiegało aktywacji plazminogenu, zatrzymało postęp infekcji i uszkodzenia tkanek - mówiła Milena Awad, która była w zespole odpowiadającym za badanie. 

- Przeciwciało może mieć szerokie zastosowanie, ponieważ system plazminogenu jest rozregulowany w szeregu różnych poważnych chorób zapalnych i zakaźnych - na przykład system plazminogenu najprawdopodobniej jest przyczyną niszczycielskiego uszkodzenia płuc obserwowanego w COVID-19 - powiedział współprzewodniczący badania i biolog strukturalny prof. James Whisstock.

Warto wiedzieć: Klebsiella pneumoniae (pałeczka zapalenia płuc) - objawy i leczenie zakażenia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE