Stan przedcukrzycowy zwiększa ryzyko zawału. Wiek nie ma znaczenia

2022-05-18 10:35

Stan przedcukrzycowy predysponuje do wystąpienia zawału serca również w stosunkowo młodym wieku - dowodzą badacze na podstawie wyników dużej analizy dokumentacji zdrowotnej pacjentów, którzy z różnych przyczyn trafiali do amerykańskich szpitali. Tym razem naukowcy przeanalizowali dane dotyczące przede wszystkim młodych dorosłych.

Stan przedcukrzycowy zwiększa ryzyko zawału. Wiek nie ma znaczenia
Autor: Getty Images

Ze stanem przedcukrzycowym mamy do czynienia wtedy, kiedy poziom cukru we krwi po dwukrotnym badaniu na czczo, a więc co najmniej osiem godzin po ostatnim posiłku, wynosi między 100 a 125 mg%.

To stan ostrzegawczy - jeśli nic się nie zmieni, może rozwinąć się cukrzyca typu 2. Z badań wynika, że jest on powszechny w wielu populacjach - np. dane amerykańskiego National Institutes of Health pokazują, że około 88 milionów dorosłych w USA w wieku 18 lat lub starszych ma stan przedcukrzycowy (to ponad jedna trzecia całej dorosłej populacji tego kraju).

Zwiększa ryzyko zawału, ale nie udaru

W USA prawie 29 milionów dorosłych ze stanem przedcukrzycowym jest w wieku od 18 do 44 lat. To właśnie ta grupa stała się celem badania, przeprowadzonego przez ekspertów z American Heart Association. Jak wyjaśnił jeden z jego autorów, lek. med. Akhil Jain, lekarz rezydent w Mercy Catholic Medical Center w Darby:  „Nieleczony stan przedcukrzycowy może znacząco wpłynąć na zdrowie i może prowadzić do cukrzycy typu 2, o której wiadomo, że zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Zważywszy, że ataki serca zdarzają się coraz częściej u młodych dorosłych, nasze badanie koncentrowało się na określeniu czynników ryzyka związanych z tą młodą populacją, tak aby przyszłe wytyczne naukowe i polityka zdrowotna mogły lepiej odpowiadać na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w odniesieniu do stanu przedcukrzycowego. ”

Badacze przeanalizowali dokumentację medyczną pacjentów, jaką zgromadzono w National Inpatient Sample - największej publicznie dostępnej bazie danych o hospitalizacjach w USA. Pod lupę wzięli zwłaszcza dane z 2018 roku, które dotyczyły pobytów w szpitalach w związku z zawałem serca wśród młodych dorosłych, w wieku od 18 do 44 lat.

Analiza wykazała między innymi, że spośród ponad 7,8 miliona młodych dorosłych hospitalizowanych w 2018 roku,  ponad 31 000, czyli 0, proc, miało poziom cukru we krwi skorelowany ze stanem przedcukrzycowym. Wśród osób ze stanem przedcukrzycowym częstość występowania zawału serca wynosiła 2,15 proc. w porównaniu z 0,3 proc. u młodych dorosłych z prawidłowym poziomem cukru we krwi. Dorośli ze stanem przedcukrzycowym częściej niż ich rówieśnicy bez stanu przedcukrzycowego mieli wysoki poziom cholesterolu (odpowiednio 68,1 proc. vs 47,3 proc) i otyłość (odpowiednio 48,9 proc. vs 25,7 proc.).

Poradnik Zdrowie: cukrzyca

„Po uwzględnieniu różnych czynników odkryliśmy, że młodzi dorośli ze stanem przedcukrzycowym mieli 1,7 razy większe szanse na hospitalizację z powodu zawału serca w porównaniu z ich rówieśnikami bez stanu przedcukrzycowego” – powiedział Akhil Jain. „Pomimo większych szans na zawał serca, młodzi dorośli ze stanem przedcukrzycowym nie mieli większej częstości występowania innych poważnych niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zatrzymanie akcji serca lub udar”. - dodał ekspert.

Stan przedcukrzycowy to nie wyrok

Eksperci przypominają, że stan przedcukrzycowy - w odróżnieniu od cukrzycy typu 2 - można odwrócić.  „Kiedy poziom cukru we krwi spełnia kryteria stanu przedcukrzycowego, jest to sygnał do podjęcia działań. Ważne jest, aby osoby ze stanem przedcukrzycowym wiedziały, że zmiany stylu życia są kluczem do poprawy poziomu glukozy i ogólnego stanu zdrowia, a także prawdopodobnie odwrócenia stanu przedcukrzycowego i zapobiegania cukrzycy typu 2” – powiedział dr Eduardo Sanchez, główny lekarz American Heart Association. specjalista ds. profilaktyki.

Kluczowa jest zdrowa dieta, aktywność fizyczna i utrata wagi, a w przypadku palaczy - również rzucenie palenia.

Sprawdź, czy możesz mieć stan przedcukrzycowy:

Czy masz stan przedcukrzycowy?

Pytanie 1 z 11
Czy masz powyżej 45 lat?