Spowodował groźny wypadek, bo nie wiedział, że jest chory. Co na to sąd?
Motorniczy spowodował katastrofę w ruchu lądowym. Mężczyzna miał niezdiagnozowaną cukrzycę i to właśnie dlatego prawdopodobnie nie stanie przed sądem. Z decyzją prokuratury nie zgadza się część poszkodowanych w zdarzeniu.
Ryszard K., motorniczy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu sierpniu 2021 roku spowodował wypadek. Został oskarżony o nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym. Groziło mu 10 lat więzienia.
Motorniczy zasnął w pracy. Nie wiedział, że ma cukrzycę
Do zdarzenia doszło, ponieważ mężczyzna zasnął podczas jazdy. W trakcie dochodzenia wyszło na jaw, że Ryszard K. choruje na cukrzycę. Sprawca wcześniej nie zdawał sobie sprawy z tego, że choruje. Część osób poszkodowanych w wypadku nie zgadza się z decyzją prokuratury.
Jak wynika z informacji przekazanych TVN24 przez Łukasza Wawrzyniaka, rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, postępowanie w sprawie motorniczego, który spowodował zderzenie tramwajów przy rondzie Starołęka zostało umorzone w kwietniu. Mężczyźnie groziło 10 lat więzienia za postawione wcześniej zarzuty nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym.
Okazało się, że Ryszard K. w czasie zdarzenia miał wysoki poziom cukru we krwi. W toku postępowania śledczy ustalili, że motorniczy nie był świadomy, że choruje, ponieważ choroba nie została wcześniej zdiagnozowana.
Jak podaje TVN24, “umorzenie nie jest jeszcze prawomocne, ponieważ pokrzywdzeni w wypadku zażalili tę decyzję do sądu”.
Poszkodowanych zostało 31 osób, z czego prawie 30 trafiło do szpitali. Motorniczy był zakleszczony w swojej kabinie z urazem kręgosłupa trafił śmigłowcem do szpitala. Dwie osoby zostały ciężko ranne.
Ospałość w przebiegu cukrzycy
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną. Jednym z jej objawów jest uczucie zmęczenia. Jak podaje American Diabetes Association, aż 61 proc. osób z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 2 zgłasza zmęczenie jako jeden z objawów tej choroby.
Zmęczenie w przebiegu cukrzycy powodowane jest przez utrzymujący się wysoki poziom glukozy, której organizm nie potrafi wykorzystać do pracy. W efekcie chory czuje się senny. Ospałość może nasilać się po posiłku, zwłaszcza jeśli dostarcza organizmowi dużą ilość węglowodanów.