Spadła oczekiwana długość życia. Przyczyną pandemia COVID-19

2021-09-28 11:58

Z danych raportu stworzonego przez Centrum Nauk Demograficznych Leverhulme przy Uniwersytecie Oksfordzkim wynika, że oczekiwana długość życia jest obecnie na najniższym poziomie od czasów drugiej wojny światowej. Przyczyną tej sytuacji jest pandemia COVID-19.

Dane pochodzą z 29 krajów, głównie europejskich, ale także z Chile i USA. Raport oparty jest na oficjalnych rejestrach zgonów za ubiegły rok. Okazało się, ze średnia długość życia zmniejszyła się w 27 państwach. Większy spadek odnotowano wśród mężczyzn. Wskaźniki zmniejszyły się aż o 2,2 roku w Stanach Zjednoczonych, a na Litwie o 1,7.

Jeden z autorów raportu dr Jose Manuel Aburto wskazał, że w krajach takich jak Anglia, Belgia, Hiszpania, Walia i Włochy ostatni tak drastyczny spadek odnotowano podczas II wojny światowej.

Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada

- Średnia długość życia zmniejszyła się o ponad rok dla kobiet w ośmiu krajach oraz dla mężczyzn w jedenastu krajach. Należy wziąć pod uwagę fakt, że dotychczas mieliśmy do czynienia ze wzrostem długości życia o rok co około 5 lat w każdym z tych krajów – doprecyzował dr Aburto.

Naukowcy podkreślają, że są świadomi, iż dane mogą być nieadekwatne do stanu rzeczywistego, chociażby ze względu na nieprawidłowo przeprowadzone testy na obecność koronawirusa. - Jednak fakt, że wyniki pokazują, tak duży wpływ pandemii świadczy, jak druzgocąca była ona dla wielu krajów" – podkreślił drugi autor badania dr Ridhi Kashyap

Wyniki analiz opublikowano w International Journal of Epidemiology.

Źródło: PAP

O autorze
Patrycja Pupiec
Współpracowała z agencjami marketingowymi, tworząc dla nich wartościowe treści. Od wielu lat związana z organizacjami charytatywnymi, gdzie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia i psychologii. Interesuje się sportem oraz naukowymi odkryciami, zwłaszcza tymi dotyczącymi medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.