Sobota przeciw jaskrze

2019-03-13 8:57

W ramach ogólnopolskiej akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra II Klinika Okulistyki szpitala na Pomorzanach w Szczecinie organizuje dzień bezpłatnych badań w kierunku wykrywania jaskry. Miejsca rozeszły się nomen omen – w mgnieniu oka – lista jest już zamknięta.

Sobota przeciw jaskrze
Autor: Getty images

III edycja Polscy Okuliści Kontra Jaskra to akcja organizowana w ramach Światowego Tygodnia Jaskry, który w tym roku obchodzony jest od 10 do 16 marca. Placówki okulistyczne dobrowolnie zgłaszają się do akcji, organizując w wybranym przez siebie dniu różnego rodzaju akcje profilaktyczne.

II Klinika Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie organizuje w najbliższą sobotę – 16 marca - bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wykrywania jaskry. Lista zapisów jest już zamknięta. Niepotrzebne były skierowania. Od godz. 9.00 do 15.00 lekarze kliniki przebadają ok. 50 pacjentów. Wykonane zostaną m.in. pomiar ciśnienia w oku oraz ocena tarczy nerwu wzrokowego. Z badań skorzystają osoby po 40. roku życia, niebędące jeszcze pod opieką lekarza okulisty.

W tegoroczną edycję zaangażowało się 70 placówek medycznych w całym kraju. Więcej info na stronie www.tydzienjaskry.pl

Jaskra często jest nazywana cichym zabójcą wzorku – aż u 90% chorych przebiega bezobjawowo. Kiedy zauważamy, że z naszym wzrokiem dzieje się coś niepokojącego, często choroba jest już w zaawansowanym stadium rozwoju. Jest drugą - po zaćmie - najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak według Światowej Organizacji Zdrowia dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna. W Polsce problem jaskry może dotyczyć już nawet miliona osób, a szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna oraz bezobjawowy przebieg choroby.

Nieleczona jaskra może prowadzić nawet do utraty wzroku. Dlatego każdy powinien raz w roku poddać się pełnemu badaniu wzroku, a osoby z grupy ryzyka - co sześć miesięcy. Jaskra dotyka najczęściej osoby po 40. roku życia, ale zdarza się także u dzieci. Zapadalność na chorobę zwiększają: występowanie choroby w rodzinie, krótkowzroczność, zaburzenia krążenia, problemy z ciśnieniem tętniczym, bóle migrenowe i zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Warto wiedzieć

Inicjatorami akcji są: Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) oraz Sekcja Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. Celem jest zwiększenie wykrywalności choroby we wczesnych jej stadiach zaawansowania.

Materiały prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki