Sinice w Bałtyku. GIS zamyka kolejne kąpieliska - zobacz, gdzie nie wejdziesz do wody [MAPA]

2020-07-10 9:52

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zamknięciu kolejnych kąpielisk nad Bałtykiem z uwagi na sinice. Chodzi o kąpieliska w Trójmieście, ale też na Mierzei Wiślanej. Powodem są sinice - kąpiel w wodzie, w której zakwitły, może być groźna dla zdrowia.

Gdzie są sinice w Bałtyku? Które kąpieliska zostały zamknięte w lipcu 2013?
Autor: Photos.com Gdzie są sinice w Bałtyku? Które kąpieliska zostały zamknięte w lipcu 2013?

Kąpieliska są sukcesywnie zamykane ze względu na sinice: cyjanobakterie, których część "zakwita" w wodzie i może produkować groźne dla ludzi toksyny - kąpiel w wodzie, w której zakwitły sinice, przypadkowe jej połknięcie (lub wdychanie wytwarzanych przez nie aerozoli), może się skończyć rozległą wysypką, swędzeniem i łzawieniem oczu, biegunką, wymiotami, gorączką, bólem mięśni i stawów, przy czym dolegliwości te mogą pojawić się od razu po kąpieli lub nawet kilka dni później.

Choć zakwity sinic nie zawsze są groźne dla zdrowia, to jednak ostrożność nakazuje, by unikać kontaktu z tzw. kożuchem sinicowym i nie wchodzić do wody, której kolor zmienił się pod wpływem tych bakterii.

Jak informuje GIS, prócz kąpielisk w Trójmieście nieczynne jest też niektóre kąpieliska na Mierzei Wiślanej. Na pozostałych nadmorskich kąpieliskach strzeżonych woda jest wolna od sinic i można się w niej bezpiecznie kąpać.

Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi informującej o zamknięciu kąpieliska podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Dokładne informacje na temat czynnych i zamkniętych kąpielisk można znaleźć NA TEJ MAPIE.

Z kolei informacje nt. jakości wody w poszczególnych kąpieliskach znajdziesz POD TYM LINKIEM.

Słone ceny nad Bałtykiem. „Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 65.
Sonda
Gdzie planujesz urlop?