Selfcare w sferze cielesnej – jak lepiej zadbać o siebie?
Brak troski o własne zdrowie najczęściej tłumaczy się niedostatkiem czasu. Nawet pamiętanie o wystawionych skierowaniach i receptach bywa problematyczne. Korzystając z aplikacji mojeIKP, można oszczędzić czas, bo wszystkie ważne informacje o zdrowiu są dostępne od ręki – w telefonie.
Bycie dobrym dla siebie to nie tylko hasło powtarzane przez sportowców i trenerów rozwoju osobistego. Troskę o własne samopoczucie, psychikę, kondycję zdrowotną zalecają również lekarze. Wiedzą oni, że selfcare, czyli „modne” ostatnimi czasy zaopiekowanie się sobą, może przynieść wiele zdrowotnych korzyści. Taka zmiana podejścia sprawia, że stajemy się bardziej wyczuleni na własne potrzeby i sygnały, które płyną z ciała. Zmieniamy dietę na zdrowszą i pełną składników odżywczych. Regularnie wykonujemy zalecane badania kontrolne, by wcześnie wychwycić niepokojące zmiany stanu zdrowia. Niestety, z tym ostatnim punktem bywa różnie. Wiele osób skupia się na zwiększeniu aktywności sportowej i odżywianiu, a regularne monitorowanie stanu zdrowia spycha na dalszy plan, bo brakuje im na nie czasu. Trudno przecież pamiętać o wszystkim. Oto 3 zasady, które pomogą wytrwać w byciu dobrym dla siebie, również w kontekście medycznym.
Zasada I: regularność to podstawa
Wiele badań kontrolnych powinniśmy wykonywać w regularnych odstępach czasu. Dotyczy to w szczególności analiz krwi i moczu, kontroli stomatologicznych, badań ginekologicznych i USG piersi oraz narządów rodnych (w przypadku kobiet). Stałe przyjmowanie niektórych leków też wymaga systematycznych kontroli. Chorzy przewlekle w szczególności powinni pilnować terminów kolejnych wizyt. Oczywiście, można całą historię swojego zdrowia odnotowywać w kalendarzu, jednak po co to robić, skoro już jest zapisana na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), które ma każdy z nas? A dzięki mobilnej aplikacji mojeIKP, ma się nieograniczony dostęp do najważniejszych dokumentów, czyli e-recept i e-skierowań, zawsze pod ręką.
Zasada II: konsekwencja to klucz do sukcesu
W trosce o własne zdrowie, kluczowe znaczenie ma stosowanie się do zaleceń lekarza. Jeśli przepisał leki, trzeba zrealizować e-receptę i przyjmować zalecony preparat w określonej dawce. W każdej chwili można sprawdzić zalecenia lekarza w aplikacji mojeIKP. Znajdują się tam również ulotki leków oraz informacje o tym, które e-recepty nie zostały jeszcze zrealizowane. Dzięki aplikacji można skuteczniej unikać niewygodnej sytuacji, jaką jest przegapienie terminu wykupienia leków.
W aplikacji mojeIKP można sprawdzić również wszystkie e-skierowania. Aplikacja pozwala zweryfikować, gdzie dokładnie odbędzie się wizyta realizowana na postawie e-skierowania.
W zakładce „profilaktyka” można uzyskać porady z zakresu żywienia i skorzystać z darmowych jadłospisów, co ułatwia zdrowe odżywianie i konsekwentne trzymanie się postanowień dietetycznych. Użytkownicy mogą wybierać z wielu diet, m.in. dla chorych na Hashimoto, cukrzycę, wegetariańskiej czy tradycyjnej.
Zasada III: optymalizacja działań
Jeśli nie masz czasu, by odwiedzić aptekę lub troszczysz się także o kogoś innego, np. starszego rodzica, znacznym ułatwieniem będzie dla Ciebie możliwość udostępnienia dokumentacji medycznej z poziomu aplikacji. Wystarczy, że właściciel aplikacji wejdzie w zakładkę „Uprawnienia” i kliknie „Upoważnij bliską osobę do przeglądania Twoich danych”. Po podaniu nazwiska i numeru PESEL, wystarczy wybrać zakres uprawnień i gotowe.
Wzajemne przesyłanie sobie e-recept czy udostępnianie dokumentacji to nie wszystkie z możliwych sposobów na łatwiejsze dbanie o zdrowie swoje i bliskich. Dzięki wyrażeniu zgody na otrzymywanie powiadomień PUSH, informację o wystawieniu nowego e-dokumentu otrzymuje się tuż po tym, gdy lekarz go wypisze.
Przy każdym jadłospisie z sekcji „profilaktyka” podane są produkty potrzebne do wykonania danej potrawy, które należy umieścić w koszyku podczas zakupów spożywczych, co dodatkowo ułatwia zakupy. Gotowa lista zdrowych produktów dostępna 24/7 w aplikacji ułatwia dbanie o siebie i zdejmie z Ciebie obowiązek myślenia o tym, co przygotować i co kupić.
Aplikacja mojeIKP jest całkowicie bezpłatna. Możesz pobrać ją ze sklepu App Store (w przypadku urządzeń z iOS) lub Google Play (w przypadku urządzeń z systemem Android).
Porady eksperta