Schudła 40 kg w 12 miesięcy. Jej film o "brudnym keto" bije rekordy popularności

2024-03-02 12:29

Kobieta ważąca ponad 120 kilogramów, odmieniła swoje życie, decydując się na walkę z nadwagą. Jej sekret? Nietypowa dieta oparta na zasadach "brudnego keto", która pozwoliła jej nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale również odzyskać zdrowie i samopoczucie. Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe, osiągając spektakularne rezultaty?

Ważyła ponad 120 kilo, postanowiła schudnąć. Stosowała brudnym keto, poznaj jej sekret`
Autor: @ashleey.gertley / TikTok

Ashley Gertley, która w wieku 19 lat otworzyła własny salon fryzjerski, zawsze przykładała dużą wagę do ciężkiej pracy. Jej poświęcenie i etyka pracy przyniosły sukces zawodowy, lecz miały negatywny wpływ na jej dobrostan. Przez lata Gertley ignorowała własne zdrowie na rzecz kariery, co skutkowało stałym wzrostem wagi i coraz ciaśniejszymi ubraniami.

Gadaj Zdrów: Zuzia o cukrzycy dowiedziała się już w liceum: “W pierwszej chwili zawsze jest ciężko”

Ważyła 122 kilogramy, schudła 40

Gertley, obecnie mająca 23 lata, mieszka w Toronto w Kanadzie. Przez lata jej codzienna rutyna obejmowała pracę od świtu do nocy bez właściwego odżywiania, co kończyło się objadaniem się fast foodami po powrocie do domu. Brak czasu i nieustanny pośpiech sprawiały, że nie miała szans na wprowadzenie jakiejkolwiek aktywności fizycznej. W rozmowie z "Newsweek" przyznała, że stawiała biznes ponad osobiste zdrowie.

Zmiana nastąpiła w styczniu 2023 roku, kiedy to zdała sobie sprawę, że nie może kontynuować niezdrowego trybu życia. Jej waga osiągnęła wówczas 270 funtów (około 122 kg), a rozmiar jej ubrań to amerykańskie 16. W przeszłości próbowała różnych diet, ale żadna nie przyniosła długotrwałych efektów. W 2023 roku postanowiła, że czas na zmiany i zaangażowała się w zdrowy tryb życia.

Kobieta skupiła się na stworzeniu równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Znajdowała czas na przygotowywanie posiłków, spotkania towarzyskie, rodzinne oraz na ćwiczenia. Zmiana diety na bogatą w białko i warzywa, z minimalną ilością cukru, a także umiarkowane spożycie węglowodanów, pozwoliła jej na stopniową, ale trwałą transformację. Fryzjerka określa swoje podejście mianem "brudnej diety keto".

Dieta keto - na czym polega?

Dieta keto, zgodnie z zaleceniami WebMD, zakłada spożywanie mniej niż 50 gramów węglowodanów dziennie. Taki sposób odżywiania może przynieść szybkie efekty w krótkim czasie, ale nie gwarantuje długotrwałych korzyści zdrowotnych. Hannah Sutter, ekspertka od diety keto, podkreśla, że ograniczenie węglowodanów do poniżej 50 gramów dziennie sprawia, że organizm zaczyna wykorzystywać tłuszcz jako źródło energii.

Dieta Gertley pozwalała na cieszenie się jedzeniem "z umiarem". Nie trzymała się ścisłej liczby kalorii ani nie eliminowała całkowicie żadnych pokarmów. Dzięki temu podejściu stała się bardziej świadoma tego, co spożywa, nie wprowadzając przy tym pełnych restrykcji.

"Brudne keto" - co to jest?

Sarah Herrington, dietetyczka, wskazuje, że sukces Gertley w odchudzaniu jest wynikiem stosowania diety "brudnego keto", która umożliwia ograniczenie niezdrowych elementów, jednocześnie zapewniając zadowolenie z jedzenia. Dieta ta pozwala na spożywanie smakowitych pokarmów, takich jak boczek, stek czy ser, co ułatwia utratę wagi, jednocześnie zapewniając uczucie sytości przy mniejszej ilości kalorii.

Gertley zmieniła nie tylko swoją dietę, ale także zaczęła nowy program ćwiczeń w styczniu 2023 roku, co dodatkowo przyczyniło się do utraty wagi. Utrata około 0,5-1 kg tygodniowo, jak podaje Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), jest uznawana za najlepszy sposób na trwałe zachowanie efektów odchudzania.

Podzielając swoją historię odchudzania na TikToku, Gertley zyskała szerokie grono odbiorców, którzy zainspirowani jej postępami, zaczęli stawiać na własne zdrowie i samopoczucie. Jej post z grudnia, ukazujący miesięczne zmiany wagi, zdobył ponad 6,8 miliona wyświetleń i prawie 697 tysięcy polubień.

Jak skutecznie schudnąć?

Gertley, która obecnie waży 180 funtów (ok. 82 kg), skupia się teraz na redukcji procentowej zawartości tłuszczu w organizmie i budowaniu masy mięśniowej. Jednak nie tylko fizyczna transformacja jest dla niej ważna. Przez ten rok nauczyła się również wiele na temat swojej siły psychicznej, podkreślając, że samodyscyplina jest formą samomiłości. Uświadomiła sobie, że nie chodzi już o to, czy potrafi coś zrobić, ale czy ma wystarczająco dużo siły, by być wystarczająco zdyscyplinowaną, aby to zrealizować.

Jej historia pokazuje, że zmiany nie zachodzą z dnia na dzień. Wymagają czasu, pracy i przede wszystkim samodyscypliny. Dzięki swojemu podejściu Gertley zyskała nie tylko nową sylwetkę, ale także nową jakość życia. Stała się inspiracją dla wielu osób, co potwierdzają liczne komentarze pod jej postami na TikToku.

Znajdź dietę idealną dla siebie

Dieta i styl życia, który przyjęła Gertley, choć skuteczne w jej przypadku, nie będą pasować każdemu. Jak zauważa Herrington, kluczowe jest znalezienie takiego wzorca żywieniowego, który będzie odpowiadał indywidualnym preferencjom, stylowi życia i będzie zrównoważony. Warto pamiętać o konsultacji z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety, aby uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych.

Historia Ashley Gertley dowodzi, że zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej mogą prowadzić do znaczącej poprawy stanu zdrowia i samopoczucia. Jej podróż odchudzania podkreśla również znaczenie równowagi między życiem zawodowym a osobistym oraz pokazuje, że samodyscyplina i konsekwencja w dążeniu do celu są kluczem do sukcesu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki