Samouszkodzenie płuc u pacjentów z COVID-19. Czy to jest możliwe?

Naukowcy zbadali wpływ wysiłku oddechowego na płuca u osób, które cierpią na ostrą niewydolność oddechową z powodu COVID-19. Nie mają zbyt dobrych wiadomości!

U niektórych pacjentów chorych na COVID-19 może wystąpić ostra niewydolność oddechowa, co wiąże się ze zwiększeniem wysiłku oddechowego. Osoby te szybko i zbyt głęboko oddychają. Stąd też pojawiła się obawa wśród lekarzy, że zbyt duży wysiłek oddechowy może prowadzić do zwiększenia ciśnienia wewnątrzpłucnego, a co za tym idzie, do dalszego uszkodzenia płuc.

Tak zwane samouszkodzenie płuc spowodowane przez pacjenta uchodzi jednak za kontrowersyjną koncepcję wśród specjalistów z anestezjologii i intensywnej terapii. Część z nich twierdzi, że jest to niemożliwe, a tym bardziej niepotwierdzone żadnymi dowodami. Natomiast inni lekarze są przekonani, że takie przypadki mają miejsce i wtedy ci pacjenci powinni być zakwalifikowani do wentylacji mechanicznej płuc.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Jaka jest przyczyna samouszkodzenia płuc?

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Warwick we współpracy z zespołem klinicystów przeprowadzili badanie, aby dostarczyć więcej dowodów w temacie samouszkodzenia płuc. Do analiz wykorzystali symulator układu krążeniowo-oddechowego służący do badania systemów wspomagających pracę płuc.

Zaangażowano 10 pacjentów z COVID-19 wymagających tlenoterapii. U każdego z nich za pomocą tego urządzenia testowano symulacje w zakresie objętości oddechowej i częstości oddechów. Co się okazało?

Wyniki badania pokazały, że prawdopodobnie wzrost ciśnień panujących w krążeniu płucnym jest powodowany przez duży wysiłek oddechowy z powodu infekcji wywołanej SARS-CoV-2. Zdaniem naukowców pacjenci z ostrą niewydolnością oddechową COVID-19 mogą być bardziej narażeni na samouszkodzenie płuc, a to przez zbyt duży wysiłek oddechowy.  

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Annals of Intensive Care”.

L. Weaver, A. Das, S. Saffaran, N. Yehya, T. E. Scott, M. Chikhani, J. G. Laffey, J. G. Hardman, L. Camporota, D. G. Bates, "High respiratory efforts in COVID-19 patients could result in self-inflicted lung injury, study shows", dostępny: 21.07.2021 r. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE