"Sala operacyjna": sezon 2, odcinek 9. Zobacz, jak wygląda operacja oszczędzająca piersi

2015-11-11 19:34

W nowym sezonie serialu "Sala operacyjna" kamera towarzyszy pacjentom zmagającym się z ciężkimi chorobami. W dziewiątym odcinku poznamy Aldonę, którą czeka operacja raka piersi. Oglądaj w środę 11 listopada o 22.00 na FOKUS TV.

Sala operacyjna: sezon 2, odcinek 1
Autor: Fokus TV

W dziewiątym odcinku drugiego sezonu serialu "Sala operacyjna" 57-letnią Aldonę czeka operacja guza piersi. O tym, że ma nowotwór, dowiedziała się dzięki badaniom profilaktycznym. Na szczęście choroba jest we wczesnym stadium i lekarze dają kobiecie ogromne szanse na pełne wyzdrowienie. Spróbują też uratować jej pierś.

Zastosują najnowocześniejszą w Polsce aparaturę do wykrywania zaatakowanych przez chorobę węzłów chłonnych tzw. węzłów wartowniczych. Dzięki temu będzie możliwe wykonanie zabiegu oszczędzającego, zwanego BCT (z ang. breast conserving treatment). Operacja ta polega na usunięciu jedynie fragmentu piersi i zachowaniu węzłów chłonnych pod pachą. Szansę na przeprowadzenie zabiegu tą metodą daje, między innymi, wczesne zdiagnozowanie choroby.

Dziewiąty odcinek "Sali operacyjnej" już w środę 11 listopada o godz. 22.00 na FOKUS TV.

>> OBEJRZYJ pierwszy odcinek "Sali operacyjnej" online >>

Warto wiedzieć

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie to szpital wieloprofilowy o najwyższym stopniu referencyjności, w którym działa największe w Polsce centrum urazowe. To znaczy, że trafiają tutaj najciężej poszkodowane ofiary wypadków oraz najbardziej skomplikowane przypadki chorych z najróżniejszych miejsc w Polsce. W WIM pracuje ponad 3 tys. osób, które co roku dbają o ponad 65 tys. pacjentów. Niezwykłość tego szpitala polega na tym, że jego kadra zdobywała wiedzę w najbardziej znanych klinikach na świecie. Bezcenne jest także doświadczenie wojskowych medyków wyniesione z pracy w polskim szpitalu polowym w bazie Ghazni w Afganistanie. Umiejętności nabyte w czasie ratowania życia najpoważniej poszkodowanych ofiar wojny pozwalają zdecydowanie skuteczniej leczyć Polaków, którzy doznali obrażeń w czasie wypadków, katastrof i innych nagłych zdarzeń. Placówka zwana powszechnie "szpitalem na Szaserów" działa od ponad 50 lat.

FOKUS TV