Ruszyła ogólnopolska infolinia dla pacjentów z łuszczycą

2021-06-15 11:22

Łuszczyca to choroba, która oprócz zmian na skórze, bólu i swędzeniu często także odbija się na zdrowiu psychicznych pacjentów. Sytuacja pacjentów w dobie pandemii znacznie się pogorszyła, gdyż dostęp do większości ośrodków klinicznych jest dla pacjentów mocno ograniczony. Wychodząc naprzeciw potrzebom chorych na łuszczycę i ich bliskich, Fundacja Amicus uruchomiła ogólnopolską infolinię „PSOs Łuszczyca”.

Koronawirus wpłynął znacząco na codzienne funkcjonowanie poradni. Część z nich czasowo zawiesiła swoją działalność, inne zostały tymczasowo wykorzystane do walki z wirusem, a jeszcze inne przyjmowały pacjentów jedynie w ramach teleporady – lub dalej to robią.

Wszystkie te aspekty sprawiły, że rozpoczęcie odpowiedniego leczenia wielu pacjentów z łuszczycą bardzo się opóźniło. A czas jest dla tych osób bardzo istotny: brak leczenia sprawia, że zmiany łuszczycowe mogą się pogłębić, cierpi na tym także kondycja psychiczna pacjentów oraz cały organizm chorego.

Baner łuszczyca
Autor: Materiały prasowe

Infolinia „PSOs Łuszczyca”

Pomoc wszystkim osobom, które z powodu pandemii COVID-19 znalazły się w trudnej sytuacji związanej z leczeniem łuszczycy jest niezwykle ważna.

Dlatego Fundacja Amicus postanowiła podjąć działanie – startuje infolinia dla pacjentów „PSOS Łuszczyca”, dzięki której przełamywane będą bariery stojące na drodze pacjentów do edukacji nt. łuszczycy oraz jej efektywnego leczenia.

Jak funkcjonuje infolinia?

Pacjent pod numerem 530 812 500, będzie mógł uzyskać od koordynatora infolinii najważniejsze informacje związane z dostępnością klinik i poradni dermatologicznych, w których może otrzymać niezbędną opiekę.

Zadaniem koordynatora infolinii będzie regularny kontakt i współpraca z lekarzami w ośrodkach prowadzących leczenie łuszczycy w całej Polsce. Dzięki temu, pacjenci kontaktujący się z infolinią będą otrzymywali potwierdzone informacje na temat lokalizacji i pracy ośrodków w tym wyjątkowo trudnym czasie.

Koordynator infolinii udzieli również informacji na temat niezbędnej dokumentacji, a także wsparcia psychologicznego w ramach programu „Psycholog dla Skóry”, prowadzonego przez Fundację Amicus.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00. W pozostałe dni pacjenci mogą skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego na stronie www.psos.pl.

Edukacja pacjentów

W ramach projektu "PSOs łuszczyca" poza infolinią Fundacja we współpracy z ekspertami zaplanowała:

  • regularne spotkania edukacyjne online na temat leczenia łuszczycy,
  • rozmowy online z ekspertami z ośrodków z całej Polski,
  • spotkania online z psychologiem.

Pierwsze webinarium z udziałem Prof. Joanny Narbutt, Konsultant krajowej ds. dermatologii i wenerologii odbędzie się 16 czerwca o godz. 19:00.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.