Psychodeliki poprawią zdrowie serca? Zaskakujące odkrycia

2021-10-21 10:26
Psychodeliki poprawią zdrowie serca? Zaskakujące odkrycia
Autor: Getty Images

Naukowcy sprawdzają powiązania pomiędzy stosowaniem klasycznych psychodelików a chorobami kardiometabolicznymi. Wykorzystując dane z National Survey on Drug Use and Health, zbadano ich wpływ na choroby serca i cukrzycę. Badacze odkryli nieoczekiwane korzyści zdrowotne.

Choroby kardiometaboliczne, takie jak choroby serca i cukrzyca są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do globalnego obciążenia chorobami. Chociaż leczenie farmakologiczne, intensywna modyfikacja stylu życia lub jedno i drugie może opóźnić lub odwrócić rozwój chorób, żadne badanie jak dotąd nie zbadało długoterminowych efektów wpływu klasycznych psychodelików, które potencjalnie mogłyby być podawane zarówno jako leczenie farmakologiczne oraz w ramach programu ułatwiającego zmianę stylu życia.

Termin "klasyczne psychedeliki" odnosi się do substancji psychoaktywnych, o których wiadomo, że działają jako agoniści głównie na receptory serotoninowe. Dotychczasowe dowody sugerują, że mogą być skuteczne nie tylko w leczeniu niektórych schorzeń psychicznych, ale także mogą być pomocne przy chorobach serca i cukrzycy.

Jak rozpoznać, że ktoś zażywał narkotyki psychostymulujące? (ecstasy, MDMA, kokaina, amfetamina)

Grzyby psylocybinowe zostały okrzyknięte „przełomową terapią” w leczeniu depresji, wpływ LSD na organizm uznano za możliwy nowy sposób na zmniejszenie odczuwania bólu, a terapia wspomagana MDMA może wkrótce stać się legalnym sposobem leczenia zespołu stresu pourazowego (PTSD) w Stanach Zjednoczonych. Odkrycia są tak obiecujące, że naukowcy zaczęli poszerzać zakres swoich badań.

Klasyczne psychedeliki, takie jak DMT, ayahuasca, LSD, meskalina, pejotl lub psylocybina, mogą mieć pozytywny i długotrwały wpływ na zdrowie serca. Analiza amerykańskiego National Survey on Drug Use and Health wykazała, że ​​ci, którzy spróbowali psychodeliku przynajmniej raz w życiu, wykazywali lepszy stan ogólny zdrowia i byli mniej narażeni na nadwagę. 

Dalsze poszukiwania z wykorzystaniem danych z tego samego badania wykazały także, że u takich osób, występowało mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę lub choroby serca. 

Schorzenia jak depresja, lęk oraz inne problemy ze zdrowiem psychicznym są ściśle związane ze zdrowiem układu krążenia, co tylko potwierdza  wpływ psychodelików na zdrowie fizyczne poprzez poprawę zdrowia psychicznego.

Naukowcy podkreślają, że mogą istnieć nieznane czynniki, których jeszcze nie wzięto pod uwagę. Choć wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, to dowody zebrane w trakcie badań są obiecujące.

Źródło:

Simonsson, O., Osika, W., Carhart-Harris, R. et al. Associations between lifetime classic psychedelic use and cardiometabolic diseases, https://doi.org/10.1038/s41598-021-93787-4, dostęp: 21.10.2021

O autorze
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.