Przyłbice nie chronią przed koronawirusem. Ekspertka ostrzega: złudne bezpieczeństwo

2020-07-15 9:04 Katarzyna Hubicz

Szwajcarskie władze ostrzegają przed używaniem przyłbic, które – zdaniem tamtejszych ekspertów - nie zapewniają wystarczającej ochrony przed koronawirusem. Dowodem jest rosnąca liczba zakażeń wśród pracowników sklepów, restauracji i hoteli, stosujących wyłącznie ten rodzaj zabezpieczenia.

Plastikowe przyłbice są szczególnie popularne w usługach świadczonych dla turystów – hotelarskich, restauracyjnych, kosmetycznych, a także w sklepach. W szwajcarskim rejonie górskim, w tym w kurortach takich jak St. Moritz i Davos, nosi je większość osób pracujących w branży turystycznej. Jednak, jak alarmują eksperci, same przyłbice nie wystarczą, by skutecznie zapobiec infekcji kronawirusem.

Jak informuje agencja Reuters, departament zdrowia kantonu Gryzonia i lekarz kantonalny Marina Jamnicki oficjalnie ostrzegli przed używaniem plastikowych przyłbic jako jedynej metody ochrony przed koronawirusem, nie stanowią one bowiem wystarczającej ochrony.

Jak powiedziała Marina Jamnicki: - Analiza przypadków i ścieżki rozprzestrzeniania się choroby pokazuje, że plastikowe osłony stosowane m.in. w gastronomii nie zapewniają wystarczającej ochrony. Osoby, które nosiły wyłącznie przyłbicę, zostały zainfekowane koronawirusem – dodała, nawiązując do wrastającej liczby przypadków zakażeń koronawirusem w tym regionie Szwajcarii.

Lekarka podkreśla, że przyłbice mogą wywoływać „fałszywe poczucie bezpieczeństwa”. I apeluje, by osoby, które nie są w stanie utrzymać co najmniej półtora metra dystansu od innych, zamiast przyłbicy - lub oprócz niej - zakładały maseczkę.

Maseczki WCIĄŻ obowiązkowe! Przypomina policja w Ostrowie!
Włodzimierz Gut: Mówienie o końcu epidemii to zbyt duży entuzjazm [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE