Przyjąłeś szczepionkę J&J? Sprawdź, co z dawką przypominającą

2021-10-14 12:31

Narodowy Instytut Zdrowia w Stanach Zjednoczonych sfinansował badanie mające na celu możliwość „zmieszania” szczepionek przeciw SARS-CoV-2. Dokładniej chodziło o uzyskanie odpowiedzi, czy można przyjąć dawkę przypominającą innej szczepionki niż w dawkach wcześniejszych. Co więc ustalono?

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania z udziałem 458 osób zaszczepionych jedną z trzech dostępnych szczepionek dopuszczonych w USA, czyli Pfizer/BioNTech, Moderna i Johnson&Johnson. Uczestników podzielono na trzy nowe grupy – każdy z nich otrzymał jedną dawkę przypominającą z dostępnych preparatów.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Później uczeni analizowali poziomy przeciwciał 15 dni od przyjęcia dawki przypominającej. Co odkryto? Okazało się, że u osób, które przyjęły po raz pierwszy preparat Johnson&Johnson, ich poziom przeciwciał wzrósł 4-krotnie po dawce przypominającej tego samego preparatu, 35-razy po szczepionce Pfizer i 76 razy po szczepionce Moderny.

Jak pokazują wyniki badania, osoby wcześniej zaszczepione jednodawkowym preparatem przeciw COVID-19 koncernu Johnson&Johnson, mogą przyjąć dawkę przypominająca innego preparatu typu RNA.

Z kolei poziom przeciwciał u osób zaszczepionych po raz pierwszy preparatem Moderny był za każdym razem wyższy w porównaniu z osobami, które przyjęły po raz pierwszy Pfizera/BioNTech lub Johnson&Johnson, „niezależnie od szczepionki podanej w dawce przypominającej”. 

W środę (13 października) ukazała się informacja Agencji Żywności Leków (FDA), że szczepionka Moderna nie spełnia wszystkich kryteriów dla dawki przypominającej. Jak wyjaśniono, trzecia dawka tego preparatu zwiększa poziom przeciwciał, ale ta różnica nie jest bardzo wyraźna. Dotyczy to szczególnie tych osób, których poziom przeciwciał pozostawał wysoki.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.