Przez silny ból nie była w stanie jeść. Przyczyną był niedobór ważnej witaminy

2023-01-30 8:21

41-latka przez ponad rok cierpiała z powodu silnego pieczenia i bólu w jamie ustnej, który nasilał się w trakcie jedzenia. Na wewnętrznej stronie jej policzków i na języku pojawiły się także dziwne, czerwone plamy. Gdy w końcu poszła na konsultację do dentysty, ten natychmiast skierował ją do szpitala. Tam stwierdzono, że za jej problemy odpowiada niedobór kluczowej witaminy.

Przez silny ból nie była w stanie jeść. Przyczyną był niedobór ważnej witaminy
Autor: Getty Images Przez silny ból nie była w stanie jeść. Przyczyną był niedobór ważnej witaminy

Niedobory witamin i minerałów mogą być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem i dawać objawy, które początkowo sugerują występowanie infekcji. Tak właśnie było w przypadku 41-letniej kobiety z Brazylii.

Skarżyła się ona na problemy z jedzeniem z powodu pieczenia i bólu, jaki odczuwała w trakcie posiłków - był on szczególnie uciążliwy, gdy sięgała po banany i pomidory. Zwróciła się do stomatologa, ten jednak podejrzewał rozległą infekcję, dlatego skierował ją do szpitala w João de Barros na leczenie. 

Przyczyną problemów był niedobór witaminy B12

Na trop właściwej diagnozy szpitalnych lekarzy naprowadził fakt, że kobieta od 2,5 roku była ścisłą wegetarianką - zrezygnowała z picia mleka, jedzenia serów, wędlin, mięsa, ryb, jajek i jakichkolwiek produktów, które je zawierały. Tymczasem tylko one dostarczają witaminę B12 - jedną z kluczowych dla pracy naszego organizmu.

Wstępne podejrzenia lekarzy potwierdziły wyniki badań: 41-latka miała poważny niedobór witaminy B12. Na taki niedobór narażeni są m.in. wegetarianie, którzy nie przyjmują suplementów witaminy B12 - ludzki organizm nie jest jej bowiem w stanie samodzielnie wytworzyć. Jednym z objawów niedoboru witaminy B12 jest bolesne zapalenie języka i pieczenie jamy ustnej.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 14 Witaminy z grupy B

Kobieta miała też inne objawy niedoboru tej witaminy

W przypadku 41-latki zapalenie ust było najbardziej uciążliwą oznaką niedoboru witaminy B12, ale bynajmniej nie jedyną. W trakcie dalszych badań lekarze stwierdzili, że ma ona również charakterystyczne dla takiego niedoboru objawy takie jak:

  • blada skóra
  • suche, popękane wargi - zmęczenie odczuwane po prostych, codziennych czynnościach
  • problemy z pamięcią - zapominanie dat, faktów, niedawnych wydarzeń
  • trudności ze sformułowaniem zdań
  • parestezje czyli uczucie pieczenia lub mrowienia w rękach i nogach
  • częściowa utrata smaku.

Dokładne badanie języka i jamy ustnej ujawniło również zmiany, których wcześniej nie zauważono, w tym bladość błony śluzowej i zanik brodawek językowych.

Terapia okazała się bardzo skuteczna

U kobiety zdiagnozowano ostatecznie niedokrwistość megaloblastyczną - stan, w którym z powodu niedoboru witaminy B12 (lub kwasu foliowego) zmniejsza się ilość czerwonych krwinek lub są one zbyt duże. W efekcie dochodzi do rozwoju uciążliwych objawów ze strony układu pokarmowego czy nerwowego, czasem również zaburzeniami psychicznymi.

41-latce przepisano zastrzyki z witaminy B12 oraz suplementację kwasu foliowego, który miała brać przez miesiąc. Musiała również zmodyfikować dietę i codziennie jeść wątróbkę. Leczenie okazało się skuteczne: zmiany w jamie ustnej zaczęły się zmniejszać już w pierwszym tygodniu terapii, a po dwóch tygodniach zniknęły całkowicie. Po leczeniu ustąpiły również pozostałe objawy, które odczuwała kobieta.