Przełom w leczeniu agresywnego raka piersi. Powstał lek, który hamuje postęp choroby

2022-12-11 11:10

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem i jedną z głównych przyczyn zgonów związanych z nowotworami na świecie. Teraz naukowcy informują o nowym, przełomowym leku. Badania nad lekiem o nazwie capivasertib wykazały, że preparat zmniejsza guzy i wydłuża czas przed nawrotem choroby. Choć lek został opracowany pod kątem leczenia raka piersi, naukowcy sugerują, że może okazać się skuteczny także w leczeniu innych nowotworów.

Przełom w leczeniu agresywnego raka piersi. Powstał lek, który hamuje postęp choroby
Autor: Getty Images Przełom w leczeniu agresywnego raka piersi. Powstał lek, który hamuje postęp choroby

Wyniki badań dotyczące nowego leku zaprezentowano podczas prestiżowej konferencji San Antonio Breast Cancer Symposium (SABCS). Preparat już okrzyknięto przełomowym, ponieważ wykazał niezwykłe wyniki w walce z zaawansowanym rakiem piersi. Co ważne, capivasertib może działać w leczeniu również innych nowotworów – twierdzą autorzy badania.

Jak działa capivasertib?

Lek przyjmowany w postaci tabletek dwa razy dziennie przez cztery dni w tygodniu, działa zupełnie inaczej niż obecnie stosowane środki w leczeniu raka piersi. Capivasertib został stworzony przez firmę farmaceutyczną AstraZeneca. Lek celuje w kinazę AKT, inaczej określaną jako kinazę białkową, która prowadzi do rozwoju nowotworu.

Skuteczność leku potwierdziły badania kliniczne III fazy, w których wykorzystano capivasertib w połączeniu z terapią hormonalną u pacjentek z potwierdzonym rakiem piersi z dodatnim HR, niskim lub ujemnym poziomem HER2. Jeden z głównych autorów badań prof. Paul Workman podkreśla: "Dzięki prezentacji tych nowych i ekscytujących wyników możemy oczekiwać z nadzieją, że lek zostanie zatwierdzony przez organy regulacyjne do stosowania w leczeniu raka, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie".

Badania nad capivasertibem zostały rozpoczęte jeszcze w 2000 roku. Wyniki badań III fazy zostały zaprezentowane na SABCS 2022 i wskazują na potencjał leku jako pierwszego w swojej klasie inhibitora AKT.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów EXTRA, odc. 2 Rak piersi

Lek zmniejsza guzy i hamuje postęp choroby

W badaniach bierze udział 708 kobiet, które cierpią na zaawansowanego lub przerzutowego raka piersi, czyli jednego z najbardziej agresywnych typów raka. Eksperymentalna terapia z wykorzystaniem capivasertibu w połączeniu z innym lekiem stosowanym w terapii raka piersi, zmniejszyła guzy u prawie jednej czwartej pacjentek biorących udział w badaniu. Działania niepożądane jakie odnotowano w związku z terapią to wysypka i biegunka.

Zmienił się także czas progresji raka. Obecne metody leczenia tego typu nowotworu dają trzy i pół miesiąca, zanim rak rozwinie się do kolejnego stadium. Przy zastosowaniu nowej metody, ten czas wydłuża się do ponad 7 miesięcy.

Prof. Workman podkreśla: "To ogromny przełom. Ta nowa linia ataku na raka, działa w zupełnie nowy sposób, spowalniając rozwój oporności na leczenie i wydłużając czas, w którym ludzie przeżywają z zaawansowanym rakiem piersi".

- Mamy teraz nadzieję, że capivasertib uzyska teraz szybką zgodę organów regulacyjnych na wprowadzenie na rynek, aby pacjenci na całym świecie mogli odnieść korzyści z leku – dodaje prof. Paul Workman.