Potrzebna koordynowana opieka nad pacjentami z przewlekłą chorobą nerek

2019-03-15 10:31

Koordynacja opieki nefrologicznej uratuje życie milionów Polaków i zahamuje wzrost kosztów leczenia - udowadnia raport pod redakcją prof. Ryszarda Gellerta, krajowego konsultanta w dziedzinie nefrologii. W Polsce choruje na nerki od 4 do 5 milionów osób. 90 proc. o tym nie wie. Co roku z tego powodu umiera przedwcześnie 80 tysięcy osób, co skraca średnią długość życia o 2 lata. Choroba, chociaż łatwo wykrywalna i prosta do leczenia w początkowej fazie, jest rozpoznawana zbyt późno. Eksperci podkreślają, że ratunkiem dla chorych jest program koordynowanej opieki, a jego ważnymi elementami – profilaktyka, wczesne wykrywanie i opieka nad pacjentem we wszystkich stadiach choroby. Koordynowaną opieką, częściowo, objęci są już w Polsce pacjenci kardiologiczni i ciężarne.

Potrzebna koordynowana opieka nad pacjentami z przewlekłą chorobą nerek
Autor: Getty Images
  • Eksperci rekomendują koordynowaną opiekę nad chorymi na nerki - pacjent w centrum, wczesna diagnoza i lepsze leczenie w tym samym budżecie
  • Raport przygotowany przez interdyscyplinarny zespół: lekarzy nefrologów, pacjentów, managerów, organizatorów ochrony zdrowia i firmę doradczą EY
  • Pokazuje drogi rozwoju polskiej nefrologii
  • systematyzuje dane o chorych na nerki
  • Dotyczy 4 do 5 milionów Polaków cierpiących na choroby nerek
  • Większość z nich nie wie o chorobie, nie podejmuje leczenia i umiera przedwcześnie

Nefrolodzy, pacjenci, managerowie i organizatorzy ochrony zdrowia oraz firma doradcza EY proponują, by w centrum systemu postawić nie chorobę lecz pacjenta i rolę jednostki koordynującej leczenie oraz zaoszczędzone pieniądze przekazać poradniom nefrologicznym. Przykładowo, objęcie opieką koordynowaną pacjentów w schyłkowym stadium niewydolności nerek, przyniesie oszczędności rzędu 3 milionów rocznie.

Poradnia powinna działać w każdym powiecie, przy stacji dializ i mieć realny, nie symboliczny kontrakt z NFZ. Eksperci obliczyli, że dzięki temu 50 tysięcy osób rocznie mogłoby pójść do nefrologa i wcześniej dowiedzieć się o chorobie. Połowa z 32 tysięcy dializowanych, nigdy nie była u tego specjalisty przed rozpoczęciem terapii ratującej życie. Na wizytę w Warszawie czeka się średnio 379 dni.

Powołanie jednostki koordynującej leczenie nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Proponowany model zakłada wykorzystanie istniejącej sieci poradni. Koordynacja leczenia pacjentów chorych na nerki wprost zmniejszy wydatki i poprawi jego jakoś – mówi dr Teresa Dryl-Rydzyńska, przewodnicząca Komitetu Zdrowia Krajowej Izby Gospodarczej i prezes NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska skupiającej większość polskich stacji dializ, poradni i oddziałów nefrologicznych.

Defragmentacja opieki nefrologicznej uniemożliwia osiąganie optymalnych wyników leczenia. Obecny system wymaga od chorych korzystania ze świadczeń na wszystkich poziomach (POZ, specjaliści, szpitale). W praktyce nikt nie bierze odpowiedzialności za pacjenta i wyniki leczenia. Bez zmian w organizacji opieki nefrologicznej, wydatki NFZ na leczenie będą się lawinowo zwiększać, a jakość opieki drastycznie spadać. Raport trafi do NFZ i MZ.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki