Potencjalny lek potrafi zwalczyć 300 opornych bakterii. Będzie przełom?

2022-08-16 12:35

Grupa amerykańskich naukowców opracowała związek chemiczny, który potrafi zniszczyć 300 bakterii Gram-ujemnych z nabytą opornością na antybiotyki. Ten potencjalny lek, jak dotąd stosowany jedynie w badaniach z udziałem zwierząt, mógłby okazać się pomocny w zwalczaniu infekcji układu moczowego.

Badania w laboratorium
Autor: Getty Images

Zakażenie układu moczowego (ZUM) to dolegliwość, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Polega ona na obecności bakterii chorobotwórczych w różnych odcinkach układu moczowego. Szacuje się, że Escherichia coli, określana bakterią E. coli, może odpowiadać nawet za 90 proc. przypadków infekcji dróg moczowych. ZUM częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Ta przypadłość może niekiedy przebiegać bezobjawowo, a zwykle daje symptomy takie jak:

  • odczuwanie ciągłego, uporczywego parcia na pęcherz,
  • ból i pieczenie w czasie oddawania moczu,
  • uczucie ucisku lub ból w podbrzuszu,
  • trudności z oddawaniem moczu,
  • gorączka,
  • ogólne osłabienie.
Zakażenie układu moczowego w ciąży

Ta substancja zniszczyła 300 opornych bakterii

Leczenie ZUM zależne jest od nasilenia objawów. Temu zagadnieniu przyjrzała się bacznie grupa amerykańskich naukowców z trzech ośrodków badawczych – University of Illinois, Instytutu Badawczego Armii Waltera Reeda oraz Broad Institute of MIT and Harvad. W ramach badań laboratoryjnych z udziałem zwierząt badaczom udało się odkryć -substancję, która wykazuje potencjał do skutecznej walki z patogenami.

Mowa jest tu dokładnie o bakteriach Gram-ujemnych, które są odpowiedzialne za wywoływanie chorób takich jak: zapalenie płuc, zakażenia układu moczowego czy krwi. Ta grupa mikrobów jest trudna do zwalczenia, ponieważ wyposażona jest w systemy, które zapewniają jej dobrą ochronę i usuwają antybiotyki. Przez to one szybciej mutują i uczą się unikać nowych leków.

Powstanie potencjalny lek, który pomoże zwalczać zakażenia

Jak zaznaczyli badacze, obecne preparaty nie są zwykle specyficzne i przy podaniu pacjentowi wyniszczają często korzystną florę bakteryjną. Dlatego też wzięli na tapet jeden z antybiotyków skutecznych w leczeniu zakażeń gram-dodatnimi. Wprowadzili w nim kilka strukturalnych zmian i w ramach tego powstało wiele substancji. Uczeni zidentyfikowali spośród nich skuteczny związek chemiczny o nazwie fabimycyna, który działał aż na 300 bakterii gram-ujemnych, opornych na antybiotyki. Dodali, że jest on w dużej mierze nieaktywny względem gatunków gram-dodatnich. Dotyczy to zarówno tych szkodliwych, jak i zamieszkujących i wspierających organizm.

Dzięki przeprowadzonym obserwacjom na myszkach z zapaleniem płuc lub zakażeniem układu moczowego amerykańscy naukowcy odkryli potencjalny lek, który jest w stanie zmniejszyć ilość bakterii do poziomu sprzed infekcji lub jeszcze niższego. Przy podobnych dawkach działał tak samo lub lepiej niż obecnie stosowane substancje.

Badacze są pełni nadziei, że ta substancja będzie mogła w przyszłości pomagać w leczeniu opornych zakażeń różnego typu.