Popularny hipermarket wycofuje cztery produkty. "Mogą spowodować ślepotę lub śmierć"
Z asortymentu sieci niemieckich supermarketów zniknęło aż cztery produkty. Chodzi o płyny do spryskiwaczy i odmrażacze do szyb. Sklep wycofuje towary ze względu na niebezpieczną zawartość metanolu, która może zagrażać zdrowiu i życiu konsumentów.
Niemiecka sieć hipermarketów Kaufland poinformowała, że z asortymentu sklepów znikną cztery produkty. Powodem takiej decyzji jest zapewnienie ochrony konsumentom. Wycofane towary zawierają niebezpieczną ilość alkoholu metylowego.
Te produkty zawierają niebezpieczną ilość metanolu
Producentem wycofanych produktów jest radomska firma Sena. Chodzi o dwa odmrażacze do szyb oraz dwa płyny do spryskiwaczy MY PROJECT. Popularny hipermarket przekazał, że przyczyną decyzji jest wysoka zawartość niezwykle szkodliwego alkoholu metylowego.
Kaufland apeluje o zaprzestanie stosowania poniższych produktów:
- Odmrażacz do szyb ZAPAS 1L, GTIN: 4063367101304,
- Odmrażacz do szyb 500 ml, GTIN: 4063367101366,
- Płyn do spryskiwaczy -20°C 5L, GTIN: 4063367101427,
- Płyn do spryskiwaczy -30°C 5L, GTIN: 4063367101489.
Sieć hipermarketów przeprosiła swoich klientów za niedogodności i podkreśla, że każdy z powyższych produktów można zwrócić w dowolnym sklepie. Klient nie musi mieć paragonu, by otrzymać zwrot kosztów.
- Połknięcie lub kontakt z metanolem może spowodować ślepotę lub śmierć. Z tego powodu klienci powinni koniecznie zastosować się do niniejszego wycofania i zaprzestać używania produktów, których dotyczy problem – wskazano w komunikacie sieci.
Dlaczego metanol jest niebezpieczny dla człowieka?
Metanol jest toksycznym alkoholem, który w przemyśle wykorzystuje się jako rozpuszczalnik, alternatywne źródło paliwa oraz pestycyd. Większość zatruć metanolem wynika ze spożywania napojów, które są nim zanieczyszczone. W warunkach przemysłowych samo wdychanie oparów metanolu o wysokim stężeniu oraz jego wchłanianie przez skórę, także przez kontakt z oczami, są równie niebezpieczne, jak spożycie go drogą doustną.
Szkodliwe skutki związane z zatruciem metanolem mogą ujawnić się po okresie bezobjawowym, który trwa od 1 do 72 godzin. Początkowo niekorzystne działanie metanolu na zdrowie obejmuje senność, splątanie, ból głowy, zawroty głowy czy ataksję. W przypadku ciężkiego zatrucia może dojść do niewydolności nerek, krwiomoczu, a nawet rabdomiolizy, czyli rozpadu mięśni.
Najczęściej przypadki śmiertelne wiążą się z tachykardią lub bradykardią. Przed śmiercią może pojawić się hipotonia i zatrzymanie oddechu.