Popularna dieta może poprawiać pamięć i wydłużyć życie. Zapomnij jednak o drodze na skróty

2024-06-21 14:55

Dieta ketogeniczna w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność. Niestety wiele osób popełnia sporo błędów, bazując jedynie na ogólnie zasłyszanych zasadach. Naukowcy wskazują jej kolejną pozytywną cechę, ale jest pewien warunek.

Popularna dieta może poprawiać pamięć i wydłużyć życie. Zapomnij jednak o drodze na skróty
Autor: Fot. Getty Images

Dieta keto, bo tak potocznie mówi się o diecie wysokotłuszczowej i wysokobiałkowej. Głównym założeniem jest to, by spożywać większą ilość tłuszczy i białka na rzecz węglowodanów. Dzięki temu łatwiej schudnąć, ale to może być pułapka jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy. Naukowcy wskazują, w jakich okolicznościach może wspierać mózg, a my przypominamy ważne kwestie.

Jak ćwiczyć pamięć

Dieta ketogeniczna wpływa na mózg? Naukowcy zdradzają szczegóły

Dieta ketogeniczna ma grono zwolenników i przeciwników, naukowcy postanowili sprawdzić, jak ta forma żywienia wpływa na mózg. Tak powstało badanie opublikowane na łamach Cell Reports Medicine, które ukazuje korzystne działanie diety oraz to z czego wynika ten rezultat.

Eksperyment polegał na tym, że myszy karmiono cyklicznie dwoma rodzajami diety w sposób naprzemienny. A zatem przez pierwszy tydzień gryzonie otrzymywały dietę keto (90% stanowiły tłuszcze a pozostałe 10% białka). W kolejnym tygodniu dietę kontrolną dotaczającą 10% białka, 13% tłuszczu i 77% węglowodanów.

Na skutek przeprowadzonych obserwacji udało się ustalić, że dieta ketogeniczna przynosiła korzyści neurologiczne oraz behawioralne. Naukowcy wskazują, że doszło do zmian w funkcjonowaniu neuronów, w tym samych synaps, czyli kluczowych neuroprzekaźników. A co ważne, wystarczył zaledwie tydzień, by zaobserwować pozytywne zmiany.

- Opierając się na wcześniejszych badaniach pokazujących, że dieta ketogeniczna przedłuża życie i wspomaga pamięć starzejących się myszy, nasza praca wskazuje, że nawet oddziałując na starsze myszy nadal można poprawić zdrowie ich starzejących się mózgów - wyjaśnił John Newman z Back Institute for Research of Aging.

Z kolie główny autor odkrycia, prof. CHristian Gonzalez-Billaul z Universidad de Chile, wskazał, że eksperyment wskazuje, iż dieta ketogeniczna ma pozytywny wpływ na mózg w szerokim kontekście.

Uważaj na dietę keto. Tego mogłeś nie wiedzieć

Choć opisane wyżej doniesienia są pełne optymizmu i zdecydowanie mogą zachęcić nas do zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych, to warto pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze nie każdy organizm dobrze reaguje na dietę ketogeniczną. 

Po drugie jest to rodzaj jadłospisu, który wyklucza wiele produktów, a samodzielne wprowadzanie diety eliminacyjnej bez konsultacji z dietetykiem czy lekarzem może skończyć się fatalnie. 

W prosty i szybki sposób możemy doprowadzić do wielu niedoborów w organizmie, przyczynić się do anemii, a nawet osłabienia odporności. Kolejną ważną kwestią jest to, że dieta keto jest prozapalna, a zatem stosowanie jej w sposób ciągły może poważnie zaszkodzić zdrowiu. 

Popularnym błędem w sięganiu po dietę keto jest wybieranie wysokotłuszczowych produktów bez względu na ich rodzaj. I tu pojawia się poważny problem. Mówiąc o tłuszczach w diecie ketogenicznej, należy przede wszystkim szukać ich zdrowych odpowiedników. A zatem nie wybieramy drogi na skróty i nie jadamy codziennie tłustego czerwonego mięsa, jajek i sera. Zatem jajecznica na boczku, kiełbaski etc. nie mogą być podstawą menu.

Dieta ketogeniczna powinna zawierać oliwę z oliwek, tłuste ryby morskie, orzechy, awokado, czy nasiona. Mówiąc o białku, także warto poza nabiałem sięgać po rośliny strączkowe, jajka, pistacje, pestki dyni etc.

Błonnik! W diecie ketogenicznej wykluczamy węglowodany, ale nie rezygnujemy z błonnika. Dlatego tak ważne jest to, by sięgać po warzywa i owoce i robić to przygotowując każdy posiłek.

Źle rozumiana dieta ketogeniczna nie tylko sprawi, że szybko uzyskamy efekt jojo, ale także możemy nabawić się poważnych problemów ze zdrowiem. Więcej na temat zagrożeń płynących z diety keto i tego jak powinna wyglądać odpowiednia wersja, znajduje się TUTAJ. To artykuł oparty na wiedzy dietetyczki klinicznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki