Polskie Towarzystwo Urlogiczne po raz drugi wybrało prof. Piotra Chłostę na swojego prezesa

2017-06-26 11:55

W środę 21 czerwca 2017 roku zakończył się zorganizowany w Katowicach 47. Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Najważniejsza odbywająca się w Polsce konferencja naukowa poświęcona urologii skupiła światowej sławy ekspertów oraz była okazją do przedstawienia najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie medycyny. Po raz drugi wybrano też na prezesa PTU prof. Piotra Chłostę.

Polskie Towarzystwo Urlogiczne po raz drugi wybrało prof. Piotra Chłostę na swojego prezesa
Autor: thinkstockphotos.com

Walne zebranie członków PTU dokonało wyboru prezesa elekta. Został nim obecny prezes PTU, prof. Piotr Chłosta, przed którym kolejna kadencja pracy na rzecz Towarzystwa i polskiej urologii.

Prof. Piotr Chłosta obecnie kieruje również Katedrą i Kliniką Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, która w "Rankingu Szpitali 2017" opublikowanym w maju tego roku przez tygodnik "Wprost" uzyskała miano najlepszego ośrodka urologicznego w kraju. W kręgu zainteresowań naukowych profesora szczególne miejsce zajmują urologia onkologiczna, endourologia, urologia laparoskopowa oraz nauczanie urologii, o czym świadczy pasja z jaką pracuje na rzecz edukacji młodych urologów.

Prof. Piotr Chłosta ma na swoim koncie ponad 250 prac naukowych opublikowanych w recenzowanych medycznych czasopismach naukowych w kraju i za granicą. Jest także współredaktorem i współautorem pierwszego w Polsce "Atlasu Laparoskopii Urologicznej". Co niezwykle istotne, profesor nie boi się nowatorskich metod operacyjnych, do rodzimej urologii wprowadził oryginalne modyfikacje kilku powszechnie stosowanych sposobów leczenia zabiegowego, czego przykładem jest choćby przeprowadzony w ramach sesji otwierającej 47. Kongres PTU zabieg mało inwazyjnego usunięcia pęcherza moczowego metodą laparoskopową.

Najważniejsze wydarzenia 47. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego

Kongres Polskiego Towarzystwa Urologicznego jest najważniejszą, odbywającą się w Polsce konferencją naukową poświęconą urologii. Organizowane przez PTU wydarzenie od niemal pięciu dekad skupia światowej sławy ekspertów oraz konsekwentnie promuje najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie medycyny.

W bogatym programie tegorocznego wydarzenia znalazły się sesje największych towarzystw urologicznych o światowym zasięgu.

- Pod sztandarem naszego stowarzyszenia spotkają się cztery najpoważniejsze organizacje urologiczne: Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU), Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne (AUA), Międzynarodowego Towarzystwa Urologicznego (SIU) oraz ISSECAM (Mirrors of Urology), które współorganizować będą z nami sesje naukowe dotyczące najnowszych metod diagnozowania i leczenia - podkreśla prof. Piotr Chłosta.

Udział w nich wzięli wybitni przedstawiciele nauki, będący uznanymi autorytetami, a zarazem lekarzami praktykami z bogatym doświadczeniem:

  • Prof. Christopher Chapple – EAU Secretary General & Chairman International Relations Office
  • Prof. Arnulf Stenzl – Chairman of the EAU’s Scientific Congress Committee
  • Prof. Manfred Wirth – EAU Treasurer & Executive Member Communication
  • Prof. Jean de la Rosette – SIU Secretary General
  • Prof. Olivier Traxer – member of the Executive Board of the SIU
  • Dr Matthew T. Gettman – Mayo Clinic, USA
  • Dr Archilles Ploumidis – Athens Medical Center, Grecja
  • Dr Joyce Baard – Academic Medical Center (AMC), Amsterdam, Holandia

Także w pozostałych sesjach programowych wezmą udział wybitni eksperci z zagranicy, m. in.:

  • Prof. Jacques Irani – Mirrors of Medicine Prostate Cancer Programme
  • Prof. Shahrokh F. Shariat – Vienna Medical University General Hospital, Urology Clinic
  • Prof. Ivan Minčík – Słowackie Towarzystwo Urologiczne
  • Dr L. Martinez-Pineiro – Hospital Universitario Infanta, Madryt
  • Dr Kurt Naber – Technical University of Munich School of Medicine
  • Prof. Vadimir Student –Czeskie Towarzystwo Urologiczne

Problematyka Kongresu obejmowała węzłowe problemy współczesnej urologii, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu urologii onkologicznej, takich jak: rak stercza jako choroba interdyscyplinarna, nowości i perspektywy leczenia pacjentów z rakiem gruczołu krokowego i nerki, innowacje w leczeniu chorych dotkniętych rakiem pęcherza moczowego. Nie zabrakło także sesji poświęconych omówieniu ciekawych przypadków z codziennej praktyki klinicznej, a także omawiających najnowsze doniesienia z dziedziny endourologii, andrologii klinicznej, nietrzymania moczu, profilaktyki zakażeń układu moczowego czy terapii fagowej w urologii. Przeprowadzono również specjalną sesję z udziałem pacjentów urologicznych.

konkres-1.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
kongres.png
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki