Polska będzie uprawiać marihuanę. Już niebawem pojawi się w aptekach
Jeszcze w tym roku do polskich aptek trafi lecznicza marihuana wytwarzana w Polsce. Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, w grudniu minionego roku Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał zezwolenie na uprawę konopi w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego.
Gościem jednej z ostatnich rozmów w studiu PAP był Jarosław Sachajko, poseł z ramienia partii Kukiz’15. Polityk zapowiedział, że wkrótce w aptekach pojawi się lecznicza marihuana polskiej produkcji. Sachajko zaznaczył, że dzięki temu rozwiązaniu lek będzie tańszy.
Polska marihuana w aptekach. Od kiedy będzie dostępna?
Jarosław Sachajko poinformował, że do tej pory medyczna marihuana, która trafiała do Polski, pochodziła głównie z Kanady. Natomiast dzięki pierwszemu w historii zezwoleniu na uprawę konopi innych niż włókniste, pacjenci otrzymają polski produkt. Zgodę otrzymał Warszawski Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego.
- Instytut Warszawski już produkuje, więc jest to kwestia około trzech miesięcy, bo to jest lek, cała procedura jest dosyć skomplikowana, ale będziemy mieli w aptekach tańsze konopie medyczne, dostępne cały czas. Nie może być tak, że ktoś się leczy dwa miesiące a później dostawa z Kanady nie dotarła - wyjaśnia Sachajko.
Polityk podkreślił, że jest wiele chorób, w przypadku których wykorzystuje się marihuanę medyczną. Stąd tak ważne jest to, by nie dopuścić do sytuacji, kiedy pacjent nie otrzymuje leku ze względu na problemy z jego dostępnością. Rodzima produkcja ma zniwelować ten problem.
Marihuana lecznicza, a zakazana “trawka”
Należy zaznaczyć, że lecznicza marihuana to zupełnie coś innego niż susz popularnie określany jako “trawka”. Jak wskazuje Instytut Diagnostyki i Leczenia Bólu, podstawową różnicą jest walidacja składu i stężenie substancji czynnych. Każda partia suszu poddawana jest dokładnemu sprawdzeniu pod kątem zawartości THC, czy CBD. Jeśli norma zostanie przekroczona, taki produkt nie trafi do apteki.
W leczeniu wykorzystywane są przede wszystkim dwa szczepy marihuany: szczep sativa i szczep indica, a także liczne odmiany hybrydowe. W składzie marihuany medycznej znajdują się takie substancje jak:
- THC (tetrahydrokannabinol)– oddziałuje na receptory w mózgu, łagodzi ból, redukuje nudności i wymioty, poprawia łaknienie,
- CBD (kannabidiol) – zmniejsza niektóre efekty uboczne związane z dużymi dawkami THC, łagodzi objawy niektórych chorób, np. RZS, zespół lękowy, zespół stresu pourazowego,
- CBG (kannabigerol) - działa przeciwzapalnie,
- THCV (tetrahydrokannabiwarin) - łagodzi objawy padaczki i choroby Parkinsona,
Marihuana medyczna zawiera również określone terpeny, które wykazują działanie przeciwbakteryjne, antygrzybicze, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwlękowe, czy przeciwdepresyjne. Redukują stres i pomagają rozszerzyć oskrzela. Tego typu lek dostępny jest jedynie na receptę.
Natomiast jak wskazują specjaliści z Mayo Clinic, amerykańskiej organizacji non-profit działającej w branży medycznej, skuteczność suszu odnotowano w przypadku wielu chorób, m.in. takich jak:
- Choroba Alzheimera,
- stwardnienie zanikowe boczne (ALS),
- HIV/AIDS,
- Choroba Leśniowskiego-Crohna,
- Padaczka i napady padaczkowe,
- Jaskra,
- Stwardnienie rozsiane i skurcze mięśni,
- Silny i przewlekły ból,
- Ciężkie nudności lub wymioty spowodowane leczeniem nowotworów.