Polscy okuliści kontra jaskra. Eksperci zapraszają do akcji bezpłatnych badań

2022-01-24 13:39

Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcja Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych zapraszają do wzięcia udziału w VI edycji ogólnopolskiej akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra. Akcja towarzyszy obchodom Światowego Tygodnia Jaskry, który w tym roku przypada między 6, a 12 marca. Nabór placówek, w których chętni pacjenci będą mogli bezpłatnie wykonać badania w kierunku jaskry, trwa do 27 lutego.

Polscy okuliści kontra jaskra. Eksperci zapraszają do akcji bezpłatnych badań
Autor: Getty Images

Akcja Polscy Okuliści Kontra Jaskra trwa od 2017 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz lekarzy okulistów z całego kraju. Jej celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie wykrywalności tej choroby we wczesnych stadiach zaawansowania - może ona bowiem dotyczyć nawet 800 tysięcy Polaków, jednak ogromna część tych osób nie jest świadoma swojego schorzenia, co ma związek z faktem, że zachorować może każdy, niezależnie od wieku i płci, a aż w 90 proc. przypadków choroba przebiega bez objawów zauważalnych przez pacjenta.   

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do okulisty?

W ramach akcji u wszystkich chętnych osób, u których wcześniej nie zdiagnozowano jaskry i tych, którzy nie badali wzroku przez co najmniej rok, przeprowadzone zostaną badania przesiewowe w kierunku jaskry, czyli: badania budowy dna oka, grubości rogówki, ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz wywiad lekarski.

Eksperci podkreślają, że w przypadku jaskry nie można mówić o działaniach profilaktycznych. Jedynym sposobem na uratowanie wzroku pacjentów jest wczesna diagnoza. Każdy powinien więc raz na dwa lata zgłosić się na badania przesiewowe wzroku, a osoby z grupy podwyższonego ryzyka powinny odwiedzać gabinet okulistyczny nawet co 12 miesięcy. Wzrost wykrywalności jaskry w jej wczesnych stadiach zaawansowania, możliwy dzięki regularnym badaniom, jest więc niezmiernie ważny, ponieważ oznacza uratowanie wzroku wielu osobom.

- Drodzy Państwo, gorąco zachęcam, a nawet apeluję o przyłączenie się do organizowanej przez nas inicjatywy Polscy Okuliści Kontra Jaskra. Tegoroczna edycja nabiera jeszcze większego znaczenia, ponieważ w okresie pandemii Covid-19 inne problemy zdrowotne niestety często schodzą na dalszy plan. Choroby oczu nie poczekają jednak na koniec pandemii, one wciąż są tak samo groźne i wymagają wczesnej diagnostyki oraz wdrożenia leczenia. Wspólnie zadbajmy o zdrowie Polaków w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. - apeluje prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Aby zgłosić chęć udziału w akcji należy wypełnić formularz dostępny na stronie: www.tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu, następnie wydrukować potwierdzenie zgłoszenia przesłane e-mailem oraz odesłać skan tego dokumentu opatrzony pieczątką placówki na adres: tydzienjaskry@pto.com.pl.

Chętne do zaangażowania się placówki okulistyczne muszą zadeklarować godziny bezpłatnych przyjęć na wizyty, które zaoferują zainteresowanym pacjentom. Do każdego gabinetu, na wskazany w formularzu adres, zostaną wysłane pakiety startowe zawierające materiały do druku.

Udział w akcji to okazja do promocji zarówno lekarzy, jak i gabinetów okulistycznych. W 2021 roku w akcji wzięło udział 78 gabinetów okulistycznych na terenie 40 miast i 15 województw. Placówki zaoferowały łącznie 3080 miejsc dostępnych dla pacjentów.