Polacy przyjmują go na potęgę. Kardiolog: "To nie tylko powikłania, ale większe ryzyko zgonu"

2023-03-29 15:36

Polacy chętnie sięgają po leki przeciwbólowe. Eksperci alarmują, że popularna substancja obecna w wielu niesteroidowych lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych może negatywnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy i nie tylko. Chodzi o diklofenak.

Polacy przyjmują go na potęgę. Kardiolog: To nie tylko powikłania, ale większe ryzyko zgonu
Autor: Getty Images Lekarz ostrzega przed stosowaniem popularnego leku przeciwbólowego.

Diklofenak zaliczany jest do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosuje się go najczęściej w przewlekłej postaci zapalenia stawów, ostrego bólu, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i dnie moczanowej. Stosowany jest również w leczeniu bólu pourazowego, pooperacyjnego, nerwobóli oraz zapaleniu przydatków.

Poradnik Zdrowie: zawał serca

Zwiększa ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych

Ze względu na swoją skuteczność, zyskał sporą popularność. Jednak jego powszechność może być fatalna w skutkach. Przed stosowaniem diklofenaku ostrzegł na Twitterze dr Michał Chudzik, przywołując post European Society of Cardiology Journals

"Diklofenak stwarza zagrożenie dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego w porównaniu z niestosowaniem" - napisano na stronie European Society of Cardiology Journals na Twitterze.

Organizacja przytoczyła wnioski pochodzące z jednego z duńskich badań, które polegało na analizie danych pochodzących z duńskich rejestrów zdrowia. Badacze przeprowadzili serię 300 ogólnokrajowych badań w latach 1966-2020. Wśród badanych znalazły się osoby dorosłe, które stosowały leki z diklofenakiem (bez przeciwwskazań typu choroby żołądkowo-jelitowe, małopłytkowość czy niewydolność serca) oraz grupa nie przyjmująca tej substancji.

Badania wykazały, że osoby przyjmujące diklofenak miały około 50 procent większą częstość poważnych niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych (MACE), w porównaniu do osób, które nie stosowały tego leku.

Współczynnik MACE oznacza zdarzenia takie jak zawał mięśnia sercowego, udar niedokrwienny mózgu oraz zgon sercowy. Rzyzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych było porównywalnie zwiększone zarówno u osób przyjmujących małe dawki (poniżej 150 mg na dobę), jak i u osób przyjmujących większe dawki (powyżej 150 mg na dobę).

Jak ostrzega na Twitterze dr Chudzik, Diklofenak to "substancja, która jest dostępna w licznych suplementach i lekach p/bólowych".

Lekarz podkreśla, że lek ten nie stanowi jedynie zagrożenia ze względu na powikłania. Może również przyczynić się do zwiększenia ryzyka zgonu.

"To nie tylko powikłania, ale większe ryzyko zgonu. Nie zapominajmy o szkodliwości tych leków dla nerek - przez lata "nic nie boli". To jeszcze większy problem leków p/bólowych, niż powikłania kardiologiczne" - napisał kardiolog.

Dlatego, zanim sięgniesz po lek przeciwbólowy, koniecznie sprawdź jego skład.