Raport nie pozostawia złudzeń: tu w Polsce piją najwięcej. "Już jedna dawka niszczy mózg"

2023-09-19 12:50

Jak dużo piją Polacy? Choć w mediach coraz częściej słyszymy, że "wschodni model picia" odchodzi w Polsce do lamusa, to nie musimy opierać się na pustych deklaracjach. Eksperci aplikacji PanParagon zamiast pytać, analizować ankiety czy dane z ośrodków uzależnień, przyjrzeli się naszym rachunkom. I stworzyli alkoholową mapę Polski.

Raport nie pozostawia złudzeń: tu w Polsce piją najwięcej. Już jedna dawka niszczy mózg
Autor: Getty Images Raport nie pozostawia złudzeń: tu w Polsce piją najwięcej. "Już jedna dawka niszczy mózg"

Potwierdziły się wyniki wcześniejszych analiz mówiących, że współczesna Polska piwem stoi. Niby dobra wiadomość, ale zważywszy na to, że niemal połowa Polaków nie uważa piwa za alkohol, konsekwencje są poważne.

Niechętnie pamiętamy, że coś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu nie istnieje. Nawet niewielkie dawki niszczą mózg, a im więcej pijesz, tym proces niszczenia mózgu jest szybszy.

Gdzie w Polsce pije się najwięcej?

W Polsce pije się wszędzie, wiadomo. Ale gdzie najwięcej? Według raportu najczęściej zakupy alkoholowe robili mieszkańcy województw śląskiego i zachodniopomorskiego.

Kto kupował alkohol najrzadziej? Z paragonów wynika, że mieszkańcy Podkarpacia. W sieci już pojawiły się złośliwe komentarze, że być może przyczyną tych nieco zaskakujących wyników, jest tradycja autoprodukcji alkoholu lub spożywania napojów oficjalnie nieuznawanych za zdatne do picia.

Nie rozstrzygniemy, zwłaszcza że wątpliwości co do precyzyjności tych wyników jest więcej. Nie mamy przecież pewności, że kupiony alkohol zostaje spożyty. Wciąż obowiązuje tradycja kupowania go na prezent, a obdarowany niekoniecznie musi się z tego ucieszyć. Trzeba jednak założyć, że to nie zmienia ogólnego obrazu.

Gwiazdy, które przyznały się do alkoholizmu. Vlog Ewy Wąsikowskiej

Małpka, wódka czy piwo? Zmiany w nawykach Polaków

Po wódkę najczęściej sięga się na Podlasiu, a najrzadziej w woj. kujawsko-pomorskim. Na Śląsku chętnie kupowana jest wódka, ale też piwo, wino, a nawet napoje bezalkoholowe, znajdują wielu amatorów. Wino kochają w Wielkopolsce i woj. zachodniopomorskim.

Chociaż Wielkopolska browarami stoi, mieszkańcy województwa wielkopolskiego wyjątkowo rzadko sięgają po piwa. Za piwem nie przepadają też w okolicach Łodzi i na Podkarpaciu. Najchętniej piją je mieszkańcy Małopolski, Śląska i woj. zachodniopomorskiego.

Czy piwo można pić codziennie?

Niemal połowa Polaków nie uznaje piwa za alkohol. Co roku na głowę każdego obywatela powyżej 15 roku życia przypadają 272 puszki tego trunku. 10 proc. Polaków mocniejsze alkohole pije codziennie. Pomijając przerażające skutki społeczne, hodują sobie nowotwory przewodu pokarmowego - konsekwencja, o której mówi się niechętnie - przypomina Michał Domaszewski, lekarz rodzinny.

Prozdrowotne działanie wina zostało najpewniej mocno przesadzone, bo liczne badania przeprowadzano na zlecenie ich producentów. Piwo ma pewne zalety, ale nie równoważą wad. Chodzi o ochłodę i smak? Może przerzuć się na kwas chlebowy.