Pokonała raka, ale straciła głos. Znalazła sposób, by zaśpiewać kolędę

2022-12-19 10:05

Tanja Bage jest artystką teatralną, dla której głos był narzędziem pracy. U kobiety zdiagnozowano raka gardła, czego konsekwencją był zabieg usunięcia krtani. Bage straciła głos, ale dzięki najnowocześniejszej technologii, zdołała zaskoczyć swoją siostrę nietypowym prezentem świątecznym.

Pokonała raka, ale straciła głos. Znalazła sposób, by zaśpiewać kolędę
Autor: Instagram / YouTube Pokonała raka, ale straciła głos. Znalazła sposób, by zaśpiewać kolędę

Dla Tanji jej siostra Mia jest niezwykle ważną osobą. Niestety podczas leczenia i rekonwalescencji po zdiagnozowaniu raka gardła, Tanja nie mogła spędzać zbyt wiele czasu z siostrą. Pragnęła, by w te święta zrobić jej niesamowitą niespodziankę i zaśpiewać w duecie ze znaną piosenkarką.

Technologia dała jej głos

Tanja została zdiagnozowana w 2020 roku. U kobiety wykryto raka gardła. W wyniku choroby straciła głos, ponieważ lekarze musieli usunąć jej krtań.

Ten występ był możliwy dzięki inteligentnemu urządzeniu o nazwie "Electrospit", które kobieta miała na szyi podczas występu. Wyposażony w szybką sieć "instrument" pozwolił kobiecie zaśpiewać znaną na całym świecie kolędę "Cicha noc".

Jakie objawy daje rak gardła?

Rak gardła jest ogólnym terminem, odnoszącym się do nowotworu, który rozwija się w gardle lub krtani. Do czynników ryzyka tego nowotworu zalicza się palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, infekcje wirusowe w tym wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) i wirus Epsteina-Barra. Ryzyko zachorowania zwiększa także choroba refluksowa przełyku (GERD) oraz narażenie na substancje toksyczne w miejscu pracy.

Do głównych objawów raka gardła zalicza się:

  • kaszel
  • zmiany w głosie np. niewyraźne mówienie lub chrypka
  • trudności z połykaniem
  • ból ucha
  • ból gardła
  • utrata masy ciała.

Powyższe objawy mogą świadczyć o rozwoju raka gardła, ale ich przyczyną mogą być także inne stany. Pamiętaj, że diagnozę może postawić tylko lekarz, więc jeśli zauważasz u siebie te symptomy, udaj się do specjalisty, który znajdzie ich przyczynę.

Profilaktyka gardła u dzieci