Pierwsza na świecie aplikacja do monitoringu ran pooperacyjnych

2018-09-18 12:31 Magdalena Gajda

iWound to innowacyjna aplikacja umożliwiająca zdalne monitorowanie ran pooperacyjnych i zapobieganie powikłaniom. Dzięki niej pacjent nie będzie musiał jeździć do szpitala, aby skonsultować stan rany. System stworzyli polscy lekarze. Jako pierwsi iWound testują chorzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu.

System iWound opracował zespół polskich, doświadczonych lekarzy pod nadzorem merytorycznym prof. Tomasza Banasiewicza, Kierownika poznańskiej Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego. Aplikacja ma ułatwić lekarzom kontrolowanie stanu ran bez konieczności przyjmowania pacjentów. Jednocześnie daje pacjentom komfort szybkiej konsultacji medycznej, bez wychodzenia z domu.

System iWound jest prosty, a poruszanie się po nim intuicyjne. Aby z niego skorzystać trzeba pobrać aplikację na dowolne urządzenie mobilne. Potrzebny jest do tego kod dostępu, który przekazuje choremu jego lekarz. Używanie aplikacji wymaga następnie rejestracji przy pomocy loginu i hasła.

Przed pierwszą konsultacją pacjent musi odpowiedzieć na pytania o stan zdrowia i te dotyczące konkretnej rany. Odpowiedzi można uzupełnić o zdjęcie rany a także wiadomość z opisem niepokojących dolegliwości. Po przesłaniu danych, z pacjentem skontaktuje się konsultant, który przekaże mu informacje do dalszego postępowania, czyli np. sposobów higieny rany, rodzajów środków medycznych do jej opatrywania, bądź zaleci szybkie udanie się do lekarza, jeśli rana wymaga innego leczenia. Wygodnym uzupełnieniem aplikacji jest system przypomnień o zastosowaniu określonego leku lub zmiany opatrunku.

Prof. Banasiewicz podkreśla, że aplikacja po powiązaniu jej z obecnymi systemami szpitalnymi, NFZ, ZUS, pozwoli monitorować wyniki leczenia ran pooperacyjnych, koordynować je, prowadzić je lepiej, sprawniej i taniej. Pilotażowemu programowi testowania aplikacji towarzyszy cykl spotkań edukacyjnych o nazwie „Akademia iWound” o nowoczesnych metodach leczenia ran.

Aplikacja iWound to pierwszy tego rodzaju system na świecie. Jej twórcy liczą na to, że to rozwiązanie uda się wprowadzić w innych placówkach medycznych.

Opracowano na podstawie: www.rynekzdrowia.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE