Paszport osoby zaszczepionej: jakie korzyści może zapewnić?

Paszport osoby zaszczepionej jest to kod QR pozwalający szybko potwierdzić odbyte szczepienie przeciw COVID-19. Jak poinformowała wiceminister zdrowia Anna Goławska, będzie on wystawiany po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki. Paszport umożliwia też korzystanie z uprawnień, jakie przysługują osobom po szczepieniu.

Paszport osoby zaszczepionej tzw. kod QR, który będzie wystawiany po pełnym szczepieniu przeciw COVID-19, czyli dopiero po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki. Wiceminister zdrowia Anna Goławska przekazała, że kod ten będzie można pobrać z internetowego konta pacjenta, mObywatela lub wydrukować w punkcie szczepień.

Wówczas – jak ogłosił - szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk – takiej osoby będzie przysługiwać status osoby zaszczepionej.  

Status osoby zaszczepionej

O tzw. statusie osoby zaszczepionej można przeczytać w Narodowym Programie Szczepień. Jest to dokument, który rząd przyjął w formie uchwały 15 grudnia 2020 roku. Ujęto w nim to, że osoby zaszczepione będą mogły korzystać z usług zdrowotnych w publicznej ochronie zdrowia bez dodatkowych testów. Dodatkowo status osoby zaszczepionej ma zapewnić „minimalny pakiet” korzyści niemedycznych, takich jak:

  • zwolnienie z kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną
  • zwolnienie z kwarantanny po podróży z krajów wysokiego ryzyka
  • nieuwzględnienie osoby zaszczepionej w limitach spotkań rodzinnych i zgromadzeń.

Obecnie trwają prace legislacyjne dotyczące wprowadzenia tzw. statusu osoby zaszczepionej, o czym poinformował minister Michał Dworczyk.

- W tej chwili jest już wprowadzony status osoby zaszczepionej. On został sformułowany i jest dostępny w Narodowym Programie Szczepień. Natomiast przewidujemy rozporządzenie, a nie ustawę, które będzie regulowało kwestie takie, które wymagają uregulowania poza uchwałą Rady Ministrów – wyjaśnił szef Kancelarii Premiera.

Minister Michał Dworczyk dodał, że Narodowy Program Szczepień został przyjęty uchwałą Rady Ministrów. - To jest prawo obowiązujące rząd, całą administrację, wszystkie jednostki podległe. Natomiast są to przepisy, które trzeba uregulować na poziomie rozporządzenia Rady Ministrów i tej formie zostaną w najbliższych dniach uregulowane – zaznaczył Michał Dworczyk.

Jak podkreślił, „nie chodzi o specjalne przywileje, a status osoby zaszczepionej”. - Osoba zaszczepiona będzie między innymi zwolniona z konieczności odbywania kwarantanny po powrocie do kraju. Osoba skutecznie zaszczepiona ma gwarancję nie tylko, że sama się nie zarazi wirusem, ale też nie będzie rozsiewała tej choroby dalej – powiedział Michał Dworczyk.

Rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19

Od 15 stycznia br. osoby powyżej 80 lat mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Do wyboru jest niemal sześć tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.

Źródło: PAP

Express Biedrzyckiej - Tomasz Siemoniak: Rządzie, oddaj szczepienia samorządom
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE