Papież Franciszek po operacji. Watykan ujawnił szczegóły

2023-06-08 10:09

Papież Franciszek przeszedł w środę operację, mającą na celu naprawę przepukliny rozetnej, która była źródłem nawracających, bolesnych i pogarszających się zespołów subokluzyjnych. Operacja przebiegła pomyślnie. Jak czuje się papież?

Papież Franciszek, Niedziela Palmowa
Autor: Michał Henkel Papież Franciszek, Niedziela Palmowa

Zabieg chirurgiczny, któremu poddał się papież Franciszek 7 czerwca 2023, odbył się bez problemów i zajął trzy godziny. Został on wykonany pod pełnym znieczuleniem i obejmował laparotomię oraz operację plastyczną ściany brzucha. Powodem była przepuklina rozetna, która powodowała powracające, bolesne i pogarszające się zespoły subokluzyjne.

Papież Franciszek po operacji. Jak się czuje?

Papieża operował profesor chirurgii Sergio Alfieri, który również przeprowadził chirurgiczny zabieg w lipcu 2021 roku, kiedy Franciszek przeszedł poważną operację jelit.

Po operacji w środę popołudniu papież został przewieziony do swojego pokoju na dziesiątym piętrze kliniki Gemelli. - Operacja, jakiej został poddany w środę papież Franciszek, przebiegła bez komplikacji i trwała trzy godziny - poinformował Watykan. Zgodnie z komunikatem Watykanu, papieskie audiencje - zarówno specjalne, jak i generalne - zostały zawieszone do 18 czerwca.

-Dziesięć minut temu rozmawiałem z papieżem, który z uśmiechem żartował, kiedy przeprowadzimy trzecią operację - opowiadał chirurg, który dwukrotnie miał okazję operować Franciszka, w tym podczas poważnej operacji jelit dwa lata temu. - Nie wykryto żadnych dodatkowych schorzeń, papież nie cierpi na żadne inne choroby - zapewnił profesor Alfieri podczas konferencji prasowej w klinice. Zaznaczył, że operacja ze środy "nie zostawi żadnych śladów" i papież "będzie mógł prowadzić normalne życie".

Profesor Alfieri wyjaśnił, że standardowy czas hospitalizacji po takim zabiegu wynosi zwykle od pięciu do siedmiu dni. Zauważył jednak, że w przypadku Franciszka należy brać pod uwagę jego wiek, który wynosi 86 lat. Podkreślił również, że papież będzie mógł prowadzić normalne życie i podróżować. Zaznaczył również, że przekazał papieżowi informację, że po operacji nie powinien podnosić ciężarów. Jak relacjonował, Franciszek odpowiedział mu spojrzeniem mówiącym: "Jestem papieżem, nie podnoszę ciężarów".

Rekonwalescencje i dalsze plany papieża

Papież Franciszek, po środowej operacji brzucha, obecnie przechodzi okres rekonwalescencji w klinice Gemelli w Rzymie. Zgodnie z informacją przekazaną przez Watykan, wszystkie papieskie audiencje zostały tymczasowo odwołane do 18 czerwca.

Mimo nieobecności papieża, w sobotę na placu Świętego Piotra odbędzie się spotkanie na temat braterstwa z udziałem około 30 laureatów Nagrody Nobla. Na spotkaniu planuje się opracować dokument z apelem o solidarność, sprawiedliwość i pokój.

Jeszcze nie jest jasne, czy w niedzielę Franciszek będzie się czuł na tyle dobrze, aby odmówić modlitwę Anioł Pański z balkonu kliniki Gemelli, jak to miało miejsce dwa lata temu, gdy tam przeszedł operację jelit.

Czym jest przepuklina rozetna, na którą cierpiał papież Franciszek?

Przepuklina rozetna to specyficzny typ przepukliny, który pojawia się po przeprowadzeniu operacji. Kiedy obszar wcześniejszego nacięcia chirurgicznego na ścianie brzucha zostaje osłabiony, np. przez infekcję lub wielokrotne zabiegi, może dojść do rozwoju przepukliny.

Przepukliny tego rodzaju, choć nie są rzadkością, mogą często wynikać z nieprzestrzegania przez pacjenta zaleceń pooperacyjnych, takich jak noszenie pasa przepuklinowego, unikanie podnoszenia ciężarów czy utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Przepukliny rozetne są najczęściej obserwowane wzdłuż linii pionowych nacięć dokonanych w trakcie procedury chirurgicznej.

Poradnik Zdrowie: ból z lewej strony brzucha