Otyłość a choroby nerek – czy istnieje związek między nimi?

2022-02-07 16:11

Otyłość może wpędzić nas w różne choroby – stanowi ona między innymi czynnik ryzyka cukrzycy, niewydolności krążenia, nadciśnienia tętniczego. Według najnowszych badań nadmiar masy ciała może prowadzić do rozwoju chorób nerek.

Otyłość a choroby nerek – czy istnieje związek między nimi?
Autor: Getty Images

Otyłość jest wypadkową wielu czynników genetycznych, środowiskowych, behawioralnych i społecznych. Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze sugerują, że walka z otyłością może mieć ogromny wpływ na zdrowie nerek.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 7, Otyłość

Wskaźniki masy ciała

W badaniu przejrzano dokumentację medyczną 300 tys. pacjentów sporządzoną przez brytyjski Biobank. W ramach tej analizy uczeni wyodrębnili informacje na temat dwóch najbardziej popularnych i powszechnie stosowanych wskaźników do oceny masy ciała, czyli wskaźnik BMI i wskaźnik WHR (tzw. stosunek obwodu talii do obwodu bioder). Dodatkowo odnotowali też różne wskaźniki czynności nerek.   

Wcześniejsze badania nie były w stanie wyjaśnić tego, czy otyłość sprzyja chorobom nerek. Aby wyjaśnić tę zależność, naukowcy wykorzystali metodę statystyczną zwaną randomizacją mendlowską. Uwzględnia ona zmienność genów i na jej podstawie można badać związek między różnymi modyfikowalnymi czynnikami ryzyka a zdrowiem.

Nowe ustalenia naukowców

Uczeni wywnioskowali, że wysokie parametry BMI i WHR mogą korelować z funkcjami nerek. Na razie udało im się ustalić, że związek między otyłością a chorobami nerek jest wywołany po części przez wysokie ciśnienie krwi i cukrzycę typu 2.

Dzięki analizie 476 próbek tkanki nerkowej badaczom udało się wyodrębnić grupę genów wykazującą potencjalny wpływ otyłości na ryzyko rozwoju chorób nerek. Ten wniosek skomentował jeden z autorów badania, dr Xiaoguang Xu, stwierdzając, że utrata masy ciała może bardzo pomóc w zapobieganiu występowania chorób nerek.

Wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma „Cardiovascular Research”.

Sonda
Czy stosujesz dietę?